Bezpieczeństwo przede wszystkim

fot: Jarosław Galusek/ARC

W 2012 roku po raz 10. pracownicy Kompanii Węglowej mogli wziąć udział w konkursie Pracuję Bezpiecznie, pogłębić wiedzę na temat bezpieczeństwa i przepisów, a także wygrać cenne nagrody. Tym razem konkurs zakończył się zwycięstwem Dawida Panica z kopalni Chwałowice (z lewej)

fot: Jarosław Galusek/ARC

W koszcie jednej tony węgla pochodzącej z Kompanii Węglowej ponad 23,5 zł stanowią nakłady na bezpieczeństwo pracy. Środki te przeznaczane są na dostęp do nowych technologii, nowoczesnych środków ochrony osobistej i sprzętu monitorującego zagrożenia. Ponosząc rosnące wydatki na bhp górniczy pracodawca ma na uwadze wymierny zysk: zdrowie i życie swoich pracowników.

W 2011 roku Kompania Węglowa wydała na bezpieczeństwo 842,5 mln zł, a w ciągu dziesięciu miesięcy 2012 r. wydatki te wyniosły już 765,8 mln zł. W przeliczeniu na jednego pracownika daje to 13,24 tys. zł. W 2003 roku, gdy spółka została powołana do życia, wielkość nakładów rozliczanych w takim samym ujęciu wynosiła 6,7 tys. zł.

Zgodnie z realizowanym w Kompanii Węglowej systemem zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, wdrażane są różne rozwiązania mające na celu zapobieganie wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym i zdarzeniom potencjalnie wypadkowym.

Jednym z takich rozwiązań, które obejmuje również obszar zarządzania ryzykiem zawodowym, jest opracowany w roku 2009 wieloletni "Plan poprawy BHP na lata 2009-2015", w którym przedstawione są precyzyjnie działania mające służyć poprawie stanu bezpieczeństwa pracowników. Wśród uwzględnionych przedsięwzięć znajdują się zwalczenie zagrożeń naturalnych, wymiana i modernizacja parku maszynowego, poprawa transportu ludzi na stanowiska pracy i poprawa warunków higienicznych, szeroko pojęta polityka zatrudnieniowa, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji oraz zakup środków ochrony i urządzeń zabezpieczających.

Dużą wagę przykłada się także do podniesienia rangi służb bhp. Wymiernym efektem funkcjonowania tego programu jest spadek liczby wypadków i mniejsza zachorowalność na choroby zawodowe. Każdy wypadek przy pracy, nawet ten o najmniejszym skutku zdrowotnym, to o jeden wypadek za dużo, dlatego też prowadzenie procesów produkcyjnych w sposób zapewniający spełnienie wszystkich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, jest celem nadrzędnym.

Dziedziną, o szczególnym znaczeniu jest ratownictwo górnicze. W Kompanii Węglowej ratownikiem jest co czternasty pracownik spółki zatrudniony pod ziemią. W kopalniach Kompanii na jedno miejsce w zastępie ratowniczym oczekuje obecnie siedmiu chętnych. Dzięki temu liczba ratowników w spółce dwu i półkrotnie przewyższa wielkości zapisane w przepisach.

W 2011 roku nakłady na ratownictwo wyniosły niemal 36 mln zł. Jedną z form podnoszenia sprawności zastępów ratowniczych są w Kompanii Węglowej coroczne zawody, organizowane od 2006 roku. W ubiegłorocznych zmaganiach tryumfował zastęp ratowniczy z kopalni Ziemowit. Promowanie wiedzy o zasadach bhp i propagowanie przestrzegania przepisów to misja konkursu "Pracuję bezpiecznie", który organizowany jest w Kompanii Węglowej od 2003 roku. W ubiegłorocznej, dziewiątej edycji konkursu uczestniczyło ponad 2 tys. osób. Od dwóch lat eliminacje do konkursu przeprowadzane są na drodze internetowej, a ta atrakcyjna forma wpływa na popularyzację inicjatywy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.