Bezpieczeństwo: niepokojące statystyki

1371468540 img 1175003

fot: Jan Czypionka

- Nie ma żadnej presji na wydobycie ani na roboty przygotowawcze - podsumował Marek Uszko (po prawej).

fot: Jan Czypionka

+3 Zobacz galerię

Odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej SA. Obrady prowadził przewodniczący komisji, wiceprezes zarządu Marek Uszko.

Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej przedstawił statystyki dotyczące wypadkowości w kopalniach KWSA oraz omówił przebieg i przyczyny wypadków śmiertelnych w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2013 roku. Poinformował zebranych o surowych sankcjach, jakie dotknęły pracowników winnych zaniedbań i błędów, które leżały wśród przyczyn tych tragicznych zdarzeń.

Statystyki te są niepokojące, bowiem w okresie od stycznia do końca maja br. co prawda liczba wszystkich wypadków w porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 zmniejszyła się o 61, niemniej zanotowano aż pięć wypadków śmiertelnych.

- Nie ma żadnej presji na wydobycie ani na roboty przygotowawcze - podsumował Marek Uszko. - Dlatego apeluję o rozwagę, o to, aby pracownicy nie podejmowali działań ryzykownych, nierozważnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do wypadków. Wiceprezes podkreślił, iż w przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów i procedur bhp sankcje wobec winnych będą bardzo surowe.

Podczas spotkaniu omówiono także stan zaawansowania prac związanych z powołaniem w Kompanii Węglowej Funduszu Wsparcia Profilaktyki Medycznej, który ma zapobiegać i zmniejszać skutki wypadków przy pracy. Dzięki współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, pracownicy KW SA będą mogli w niedługim czasie korzystać zarówno z dodatkowych badań lekarskich, jak i zabiegów rehabilitacyjnych. Przyspieszy to nie tylko diagnostykę chorób zawodowych, ale także umożliwi szybszy powrót do pracy po przebytych wypadkach przy pracy.

Komisja Bezpieczeństwa zapoznała się także z wynikami ankiet na temat nowej odzieży korporacyjnej. Nowe ubrania trafiły tym razem do kopalni Jankowice i w zdecydowanej większości zebrały bardzo dobre recenzje. Chwalono zarówno trwałość materiału, jak i dobre wykończenie ubrań. Testy nowej odzieży korporacyjnej zostaną rozszerzone na wszystkie kopalnie wchodzące w skład Kompanii Węglowej. Wytypowane oddziały zostaną wyposażone w bluzę, spodnie oraz podkoszulki.

Podczas spotkania przeanalizowano również pierwsze efekty 10. jubileuszowej edycji konkursu "Pracuję bezpiecznie", który ruszył na początku maja. Do tej pory na specjalnej stronie internetowej zarejestrowało się 2,7 tys. uczestników, którzy mogą odpowiadać na ponad tysiąc pytań z zakresu bezpieczeństwa pracy. Finał konkursu odbędzie się 8 listopada w Domu Kultury w Niedobczycach.

W galerii: Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej SA (zdjęcia Jan Czypionka/KWSA).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.