Bezpieczeństwo energetyczne tematem rozmów z Barroso

Koniec energetycznej izolacji regionu Bałtyku powinien być priorytetem całej Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Wieczorem ma o tym rozmawiać z premierami zainteresowanych krajów, w tym Donaldem Tuskiem - podał onet.pl za doniesieniami PAP.

Na kolację w siedzibie KE, poświęconą bałtyckiemu wymiarowi bezpieczeństwa energetycznego UE, Barroso zaprosił premierów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii i Danii.

- Powinniśmy szeroko i dalekosiężnie patrzeć na połączenia energetyczne. To jest jeden z powodów, dla których chcę rozmawiać z premierami zainteresowanych krajów; żeby zobaczyć, co możemy zrobić razem w kwestii bezpieczeństwa energetycznego - powiedział Barroso kilka godzin przed spotkaniem.

Dodał, że w listopadowym Strategicznym Przeglądzie Energetycznym KE zaproponuje, by rozbudowa połączeń energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego stała się priorytetem dla całej UE - podobnie jak tzw. południowy korytarz gazowy, który ma zapewnić UE dostawy surowca z regionu Kaukazu, Turcji albo Afryki Północnej.

- Rosnące ceny energii i kryzys w Gruzji uwidoczniły gospodarczy i polityczny kontekst bezpieczeństwa energetycznego UE - przyznał Barroso.

Obecnie jednym z problemów regionu Morza Bałtyckiego jest izolacja energetyczna poszczególnych krajów, w tym Polski, które w razie kłopotów nie mogą liczyć na dostawy energii z innych krajów UE, bo brakuje połączeń, czyli tzw. interkonektorów. Chodzi nie tylko o same rurociągi gazowe i naftowe, ale także np. o tzw. mosty energetyczne - czyli całą infrastrukturę, która zapewni wzajemne połączenie krajowych systemów przesyłowych. W razie kryzysu można by dzięki temu w ramach solidarności uruchomić awaryjne dostawy prądu albo gazu dla sąsiada.

- Chodzi o to, by położyć kres izolacji energetycznej tych krajów, co bez rozbudowy odpowiedniej infrastruktury nie jest możliwe - tłumaczył rzecznik KE ds. energii Ferran Tarradellas.

Wzmocnienie mechanizmów solidarności UE w przypadku przerwania dostaw surowców to jeden z postulatów Polski na środowo-czwartkowy szczyt.

Na razie nie ma konkretnego programu ani tym bardziej planu finansowania niezbędnych inwestycji. Wpisanie ich na listę priorytetowych unijnych projektów otwierałoby drogę do łatwiejszych funduszy np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wtorkowa kolacja ma zapoczątkować proces konsultacji z zainteresowanymi krajami. KE deklaruje, że jest otwarta na propozycje ze strony krajów członkowskich.

Krytykowany przez Polskę Gazociąg Północny, który ma połączyć Rosję z Niemcami, nie ma nic wspólnego z rozbudową sieci interkonektorów w regionie Bałtyku. We wtorek Barroso powtórzył znane stanowisko KE w sprawie tej inwestycji: \"Kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja dostaw i nie jesteśmy przeciwko temu gazociągowi między Rosją i Niemcami ani przeciwko żadnym innym gazociągom\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.