Bezpieczeństwo energetyczne kraju

fot: Maciej Dorosiński

Z najnowszych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, iż w końcu lutego br. zapasy węgla w całym polskim górnictwie przekraczały 2 mln t

fot: Maciej Dorosiński

- Odejście od węgla nie jest realne do 2030 r., Ale za 20-25 lat już tak – takie zapewnienie w rozmowie z Bloomberg Green (30 kwietnia) złożył Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, dodając, że mówi to w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i konieczności posiadania rezerwowych mocy wytwórczych, „gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci”.

Prezes energetycznego giganta podał dziennikarzom powód konieczności produkcji energii z węgla. To są przede wszystkim ograniczenia technologiczne i brak finansowania przejścia w kierunku zielonej energii. PGE oczekuje również, że Unia Europejska pomoże w finansowaniu zielonych inwestycji, szczególnie w czasie, gdy pandemia koronawirusa spowoduje głęboką recesję gospodarczą.

Oznacza to, że węgiel będzie Polsce niezbędny przez co najmniej dwie lub trzy dekady. Czy to będzie surowiec polski, czy też sprowadzony z Rosji, Kolumbii, Australii?

Dziennikarze Bloomberg Green twierdzą, że chociaż harmonogram wyjścia z węgla wyznaczony przez zarząd PGE wygląda na powolny w kontekście unijnych planów klimatycznych, to jest i tak bardziej ambitny niż rządowe prognozy dotyczące węgla. Według nich w 2040 r. węgiel będzie stanowił nadal jedną czwartą koszyka energetycznego kraju.

Bloomberg Green przypomina, że w Polsce z węgla wytwarza się 70 proc. energii elektrycznej i wytyka nam, że jako jedyny kraj w Unii nie zgodziliśmy się na oczekiwany poziom redukcji gazów cieplarnianych. Chodzi o zablokowanie przez premiera Mateusza Morawieckiego zapisu o dojściu do 2050 r. do neutralności klimatycznej, czyli doprowadzenia gospodarki do takiego stanu, w którym produkcja zanieczyszczeń będzie na równym poziomie z ich redukcją.

Zdaniem Dąbrowskiego rozsądne byłoby przeniesienie aktywów węglowych do jednej państwowej spółki.

– To zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas – muszą ją podjąć politycy – podkreślił.

Prezes PGE w rozmowie z dziennikarzami amerykańskiej agencji przypomniał, że spółka w związku z zaostrzeniem polityki klimatycznej Unii planuje zbudowanie 2,5-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej.

– Chcemy być liderem w energetyce wiatrowej na morzu i na lądzie – podkreślił Dąbrowski.

Dodał, że w ciepłownictwie spółka przechodzi na gaz ziemny, który będzie paliwem pomostowym.

Bloomberg to największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Amc

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.