Bezpieczeństwo: błąd człowieka i priorytety

fot: ARC

Na terenie kopalni Zofiówka zginął pracownik firmy usługowej

fot: ARC

Cztery wypadki śmiertelne i cztery ciężkie miały miejsce w tym roku w górnictwie podziemnym. Każde z tych zdarzeń zostało spowodowane szeroko rozumianym błędem człowieka. Nieprawidłowo były także ustawione priorytety - to człowiek powinien być ważniejszy od zadania produkcyjnego - zaznacza Wyższy Urząd Górniczy.

- Bądźcie dumni z waszej górniczej profesji; z waszej górniczej tradycji i pracy, która służy Polsce i Polakom. Czuwajcie, jednak uważajcie na siebie - chrońcie swoje zdrowie i życie, ciało i duszę. Trzeba bezwzględnie pamiętać o codziennej trosce o miejsce pracy, o bezpieczeństwo indywidualne i zbiorowe całej kopalni, która przecież jest dobrem wspólnym, jest żywicielką wielu rodzin - nawoływał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przed Barbórką 2011 r.

Tak zwany czynnik ludzki jest przyczyną około 80 proc. wypadków w polskim górnictwie, o pond 20 proc. więcej niż kilka lat temu.

- Pod tym względem górnictwo nie odbiega od budownictwa czy rolnictwa. Sytuacja w przemyśle wydobywczym staje się podobna do innych gałęzi gospodarki, w których błędy popełniane przez człowieka prowadzą do wypadków. Każdy górnik musi dbać o swoje bezpieczeństwo. Nikt go w tym nie zastąpi. Nikt nie powinien wykonywać polecenia jeżeli jego wykonanie jest niezgodne z przepisami i ryzykanckie. W tym roku mieliśmy przykłady powierzania życia wyłącznej opiece świętej Barbary, bo jak inaczej wyjaśnić, że górnik staje na taśmie przenośnika lub pracuje bez zabezpieczenia na dużej wysokości. Trzeba przypominać słowa arcybiskupa Skworca, ponieważ to ważne przesłanie na cały rok górniczej pracy - mówi Piotr Litwa, prezes WUG.

Bezpieczeństwo górników zależy nie tylko od inwestycji, przygotowania i planowania robót górniczych. Prewencja musi być skierowana na przygotowanie górników do pracy na stanowiskach, w których będą zatrudnieni oraz ustawiczne szkolenia załogi z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

Wśród najtragiczniejszych zdarzeń wypadkowych br. są następujące zdarzenia:

- 9 stycznia w ZG Polkowice-Sieroszowice (KGHM Polska Miedź) w wyniku przemieszczania się odspojonych skał do wyrobiska na poziomie 1000 m życie stracił operator samojezdnych maszyn przodowych. Znajdował się poza kabiną wozu kotwiącego. Obsuwające się bryły skalne uderzyły i przygniotły operatora.

- 25 stycznia w kopalni Borynia-Zofiówka (JSW) podczas demontażu nieczynnego rurociągu technologicznego na wysokości ok. 4 metrów pracownik budowlany spadł na betonową posadzkę doznając śmiertelnych obrażeń. Pracował na wysokości bez zabezpieczeń. Prowadzono prace spawalnicze bez wymaganych pozwoleń.

- 10 lutego w kopalni Mysłowice-Wesoła (KHW) górnik strzałowy, zatrudniony w firmie usługowej doznał śmiertelnych obrażeń. Przebywając na przenośniku taśmowym, nieprzystosowanym do jazdy ludzi, został wciągnięty przez taśmę pod konstrukcję przenośnika zgrzebłowego podwieszanego nad trasą przenośnika taśmowego.

- 15 lutego w Kopalni Olkusz-Pomorzany (ZGH Bolesław) podczas rozładunku wozów z zamarzniętym urobkiem śmierć poniósł ślusarz mechanik urządzeń górniczych. Przechodził przez torowisko i został dociśnięty przemieszczającymi się wozami do konstrukcji wywrotu (urządzenia do obracania wozów). Prace rozładunkowe prowadzono bez uprawnień i zabezpieczenia.

Cztery wypadki ciężkie, które odnotowano do 17 lutego br. zdarzyły się :

- 9 stycznia w kopalni Knurów-Szczygłowice (KW). Pracownik firmy usługowej ZSRG podczas demontażu wiertnicy na poziomie 850 m poślizgnął się na mokrym spągu. Upadając uderzył głową o leżące elementy konstrukcji przenośnika taśmowego. Doznał m.in. urazu mózgowo-czaszkowego.

- 17 stycznia w kopalni Mysłowice-Wesoła ruch Wesoła (KHW). Górnik podczas zabudowy stojaka został uderzony kilofem przez drugiego pracownika. Odniósł obrażenia twarzy w okolicy oka z pęknięciem gałki ocznej.

- 30 stycznia w kopalni Borynia-Zofiówka (JSW) podczas łączenia układu przesuwanego z płytą podnapędową przenośnika taśmowego nastąpiło wybicie stojaka stalowego, który uderzył w głowę górnika. Poszkodowany doznał urazu okolicy czołowej.

-17 lutego w kopalni Borynia-Zofiówka (JSW) elektryk, który przebywał na trasie kolejki spalinowej, został dociśnięty wozem buforowym do konstrukcji taśmociągu. Doznał złamania miednicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.