Bez zmian na nowojorskich giełdach

Indeksy nowojorskich giełd zanotowały w piątek niewielkie zmiany. Ropa drożała drugą sesję z rzędu, w związku z czym - po czterech spadkowych dniach - lekko zyskiwały na wartości koncerny paliwowe.

Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,01 proc. do 21 394,76 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,16 proc. do 2438,30 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,46 proc. do 6265,25 pkt.

Najlepiej radził sobie sektor paliwowy, a najgorzej opieki zdrowotnej.

DJI najmocniej w dół ciągnął Home Depot, a na drugim biegunie rynku znalazły się Boeing i Visa.

Zniżkowały akcje Caterpillar. Deutsche Bank obniżył rekomendację dla producenta maszyn budowlanych do "trzymaj" oraz cenę docelową do 106 USD. Obniżkę uzasadniono brakiem perspektyw dla trwałego wzrostu sektora budowlanego przy braku obiecywanej przez Donalda Trumpa stymulacji w obszarze infrastruktury.

Dwucyfrowe spadki notował Blackberry. Kanadyjska spółka podała niższe od oczekiwań przychody za I kw. fiskalny (244 mln USD vs 265 mln USD).

Bez większych zmian handlowane były akcje amerykańskich banków. W czwartek Rezerwa Federalna poinformowała, że 34 największe amerykańskie banki przeszły pomyślnie tzw. stress testy świadczące o ich odporności na przetrzymanie ewentualnych szoków w gospodarce.

Wzrosty notował sektor nieruchomości, gdzie w piątek pozytywnie zaskoczyły dane z rynku pierwotnego. Sprzedaż nowych domów w USA w maju wyniosła 610 tys. w ujęciu rocznym, w górę o 2,9 proc. mdm. Oczekiwano 590 tys. W górę zrewidowano dane za kwiecień - do 593 tys. z 569 tys. Mediana cen sprzedanych nowych domów wzrosła o 16,8 proc. rdr do rekordowych 345,8 tys. USD.

Mimo drugiej z rzędu wzrostowej sesji, notowania ropy naftowej zmierzają do zakończenia tygodnia na ok. 4 proc. minusie; piąty tydzień z rzędu pod kreską. Od początku roku ropa straciła ok. 20 proc., wchodząc w minionych dniach w rynek niedźwiedzia. To najgorszy półroczny wynik od kryzysu azjatyckiego w 1997 r.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana nieco poniżej 43 USD, po zwyżce o 0,8 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje 0,7 proc. do 45,5 USD za baryłkę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na Wall Street małe zmiany, rynek czekał na wyniki Nvidii

Środa na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Rynek czekał też na publikację wyników kwartalnych przez Nvidię, co nastąpi po zamknięciu sesji.

Państwowy gigant chce kontynuować podwyższanie kapitału zakładowego

Grupa Azoty chce kontynuować proces podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do około 33,7 mln akcji - poinformowała w środę Grupa. Wiceprezes Azotów Jacek Podgórski wskazał, że emisja jest częścią szerszego planu odbudowy stabilności finansowej Grupy.

Domański o G20: Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku

Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański ocenił w środę, że Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku. Jak podkreślił, szansą na to jest uczestnictwo naszego kraju w pracach grupy G20 także w nadchodzących latach, o co zabieg rząd.

Możliwa specustawa w sprawie gigafabryki AI w Polsce

Jeśli projekt gigafabryki AI w Polsce zostałby zaakceptowany przez Komisję Europejską, możliwe będzie stworzenie specustawy, która przyspieszyłaby procedury związane z uruchomieniem centrum mocy obliczeniowej - poinformował PAP wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.