Berlin: minister Emilewicz rozmawia o Nord Stream 2

1516355964 podsekretarz stanu jadwiga emilewicz 3

fot: Ministerstwo Energii

Jadwiga Emilewicz od 2018 roku w rządzie Mateusza Morawieckiego jest ministrem przedsiębiorczości i technologii

fot: Ministerstwo Energii

O wzmacnianiu polsko-niemieckich relacji gospodarczych w poniedziałek w Berlinie ma rozmawiać minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z niemieckim ministrem gospodarki i energii - podało MPiT. Spotkanie ma też dotyczyć m.in amerykańskich sankcji na stal i Nord Stream 2.

"Wizyta szefowej resortu jest jednym z elementów zacieśniania współpracy handlowej między Polską a Niemcami. Minister odbędzie też serię spotkań na temat najważniejszych zagadnień znajdujących się obecnie na agendzie europejskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Jak poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, głównym punktem pobytu minister Emilewicz w Berlinie jest spotkanie z niemieckim ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem.

- Z ministrem Altmaierem będę rozmawiać o wzmacnianiu naszych relacji gospodarczych, które już teraz są bardzo silne. Od 20 lat Niemcy pozostają pierwszym partnerem handlowym Polski. Handel z Polską generuje w Niemczech ponad 425 tys. miejsc pracy. Niemcy eksportują do Polski dwukrotnie więcej niż Rosja. 95 proc. niemieckich firm obecnych już w Polsce chce ponownie zainwestować w naszym kraju - powiedziała cytowana w komunikacie minister Emilewicz.

- Te fakty zasługują na silniejszą ekspozycję w niemieckiej debacie publicznej i są przykładami nasze dobrej współpracy - dodała.

Minister zaznaczyła, że globalny rynek wciąż się zmienia, otwierają się nowe możliwości polsko-niemieckiego współdziałania, m.in. w zakresie elektromobilności czy polityki kosmicznej.

- Pamiętajmy też, że idziemy w kierunku Przemysłu 4.0. W tym kontekście nasza współpraca może nabrać zupełnie innego charakteru - powiedziała minister.

W komunikacie podano, że spotkanie z ministrem Altmaierem ma też dotyczyć m.in nałożonych przez USA sankcji na stal i aluminium z UE oraz gazociągu Nord Stream 2.

"Kwestie te zostaną poruszone też podczas rozmów minister z przedstawicielami Bundestagu. Oprócz tego w agendzie wizyty szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii w stolicy Niemiec, znalazły się spotkania z niemieckim biznesem oraz udział w konferencji nt. Zrównoważonego Rozwoju" - czytamy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.