Górnictwo: W Bełchatowie o transformacji węgla brunatnego

1590143605 plaza kwb belchatow

fot: KWB Bełchatów

Podczas formowania IV poziomu zwałowiska wewnętrznego maszyny górnicze usypały powierzchnię o niewielkim nachyleniu. Na tak ukształtowanym terenie w przyszłości powstanie plaża i wschodnia część linii brzegowej jeziora

fot: KWB Bełchatów

Transformacja węgla brunatnego - to hasło przewodnie XI Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, który 17-19 kwietnia odbędzie się w Bełchatowie, w pobliżu którego działa największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Przez te trzy dni to miasto będzie stolicą nie tylko polskiego, ale i światowego górnictwa węgla brunatnego.

Organizatorem konferencji są KWB Bełchatów należąca do PGE Górnictwo i Energetyka konwencjonalna oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Bełchatów.

"Polska i Europa rozpoczyna proces odchodzenia od węgla brunatnego jako podstawowego źródła energetycznego. Potrzebny jest pomysł na to, czym stabilizować systemy energetyczne zasilane z odnawialnych źródeł energii. Ten pomysł powinien być częścią planów na rzecz energetyki i klimatu oraz wkładem w realizację zwiększonego celu redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej na rok 2030. Bełchatów, stanie się miejscem integracji osób ze środowiska górniczego i energetycznego. Ludzie nauki, specjaliści oraz osoby związane z przemysłem wydobywczym i energetycznym podejmować będą tematy ważne dla gospodarki, związane z węglem brunatnym, który stanowi istotny element stabilizujący bezpieczeństwo energetyczne Polski"- wskazali organizatorzy.

Podano także ponad 20 zagadnień, które mają zostać poruszone w czasie konferencji. Będzie mowa m.in. o: roli węgla brunatnego w krajach europejskich i na świecie, wyzwaniach stojących przed branżą górnictwa węgla brunatnego w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki, zgazowaniu węgla, reformie rynku mocy, nowoczesnych technologiach wychwytywania i składowania CO2 czy rekultywacja i rewitalizacja obszarów pogórniczych oraz finansowaniu tych działań.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.