Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Bełchatów: zmodernizowany blok będzie pracował dłużej

1531817992 belchatow domagalazawadalapa

fot: PGE GiEK

W ramach modernizacji bloku nr 2 Elektrowni Bełchatów spółka podpisała umowę m.in. z firmą Energop, która zmodernizuje rurociągi parowe. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Domagała - wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE GiEK, Sławomir Zawada - prezes zarządu PGE GiEK oraz Paweł Łapa - prezes zarządu spółki Energop

fot: PGE GiEK

Elektrownia Bełchatów, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, przystąpiła do realizacji drugiego etapu modernizacji bloku nr 2 o mocy 370 MW. Dzięki temu unowocześniona jednostka, spełniając wymogi środowiskowe wynikające z przyszłych tzw. konkluzji BAT, będzie mogła pracować jeszcze przez co najmniej 100 tys. godzin, do około 2034 r. - poinformowała portal netTG.pl we wtorek, 17 lipca, Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki.

Główny zakres prac drugiego etapu modernizacji „dwójki”, która ma na celu wydłużenie pracy bloku i jednocześnie dostosowanie jednostki do konkluzji BAT, obejmuje modernizację elektrofiltrów, układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła, modernizację głównych rurociągów parowych, rekonstrukcję płaszczy chłodni kominowej, zabudowę instalacji odrtęciowienia spalin oraz dostosowanie bloku w zakresie monitoringu rtęci i amoniaku.

W ramach programu dostosowania istniejących jednostek wytwórczych do tzw. konkluzji BAT realizowana będzie również budowa stacji wstępnego uzdatniania wód technologicznych z obiegu instalacji odsiarczania spalin oraz rozbudowa młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego.

Podpisane zostały  dwie kolejne umowy w ramach modernizacji bloku nr 2. Energop zmodernizuje rurociągi parowe, a Rafako wykona modernizację i remont układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła. Na początku czerwca spółka PGE GiEK zawarła też kontrakt z Rafako na modernizację elektrofiltrów oraz na rozbudowę młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku.

- PGE GiEK przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska i stale zmniejsza wpływ swojej działalności na środowisko. Wyprzedzające działania Grupy Kapitałowej PGE i podjęte w odpowiednim czasie decyzje spowodowały, że możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość. Od wielu lat we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach PGE GiEK prowadzone są projekty mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. Wszystkie nasze jednostki wytwórcze wypełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach nasze elektrownie i elektrociepłownie ograniczyły już emisje tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc. – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Pierwszy etap modernizacji bloku nr 2 zrealizowany został w latach 2016-2017. Zmodernizowano wówczas turbinę i zawory regulacyjno-odcinające, przeprowadzono remont wirnika generatora wraz z wymianą stojana generatora i regenerację zasobników przykotłowych. Rozpoczynając proces dostosowania bloku 2 do konkluzji BAT, w 2017 r. zabudowano instalację redukcji emisji NOx metodami niekatalitycznymi (SNCR), dzięki czemu skutecznie zmniejszono emisję.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.