Będzin: Barbórka, czyli stara gwardia nie rdzewieje

fot: Andrzej Bęben/ARC

Już od dawna nie pracują, a górnictwem nadal żyją...

fot: Andrzej Bęben/ARC

+24 Zobacz galerię

Galeria
(27 zdjęć)

Świętowanie górniczego święta różny wymiar ma. Szczególnego kalibru jednak nabierają takie okolicznościowe spotkania, w których uczestniczą ci, którzy budowali górnictwo w regionach, gdzie praktycznie kopalnie są tylko cząstką historii.

Tak jest, co roku, w Będzinie, gdzie spotyka się stara gwardia z nieistniejących już od lat kopalń Zagłębia Dąbrowskiego...

Tak było w piątek 30 listopada, w Będzinie. Dziś Zagłębie Dąbrowskie to tylko jedna kopalnia: Kazimierz-Juliusz. Kilkanaście lat temu było tych kopalń więcej: Grodziec, Jowisz, Paryż Sosnowiec, Niwka-Modrzejów... W Miejskiej Bibliotece Publicznej grono działaczy Stowarzyszenie Inżynierów i Techników i Górnictwa, koło Zagłębie, z kronikarzem dziejów górnictwa zagłębiowskiego na czele - Bolesławem Ciepielą, po raz kolejny Barbórkę świętowało w ramach tradycyjnych (już jedenastych) Spotkań Górniczych "Po latach pracy".

Nazwa zobowiązuje. Było jednak nie tylko wspominanie dawnych, dobrych czasów. Mówiło się o tym, z nieurywanym zadowoleniem, że górnictwo w Zagłębiu Dąbrowskim, nie pójdzie w odstawkę. A to dzięki temu, że Kazimierz-Juliusz mogący fedrować na polu po Janie Kantym, może przedłużyć żywot o parędziesiąt lat. Stara gwardia cieszy się, ale też nie może zapomnieć czasu likwidacji kopalń; kopań, które skasowano, choć węgla do fedrowania w nich nie brakowało.

Tradycją jest, że w tych spotkaniach uczestniczy ostatni żujący wiceminister górnictwa i energetyki Franciszek Wszołek - znawca górnictwa i jednocześnie utalentowany gawędziarz, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jego ocena polityki państwa wobec górnictwa jest taka jak jest. Wzniesiony przezeń toast, już po oficjalnej części Barbórki starej górniczej gwardii: niech żyje nam górniczy stan! - jest jednoznaczny i nie wymaga tłumaczenia!

 

W galerii: "Po latach pracy". Będzin, 30 listopada 2012 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.