Będziemy wydobywać więcej ropy w Polsce

200801090846584813

fot: PAP/EPA

fot: PAP/EPA

Polska rocznie zużywa 20 mln ton ropy. PGNiG największy gracz na rynku paliw, wydobywa tylko 530 tysięcy ton, resztę importujemy z zagranicy. Spółka chce zwiększyć krajowe wydobycie ropy do 0,9 mln ton. Nastąpi to jednak dopiero w 2013 roku.

Wtedy PGNiG uruchomi w rejonie Lubiatowa, Międzychodu, Grotowa kopalnię ropy i gazu ziemnego. Złoża ropy w ramach tzw. Projektu LMG (skrót od pierwszych liter miejscowości) oszacowano na ok 7,25 mln ton. Według założeń spółki zamierza ona wydobywać rocznie 400 tys. ton ropy, czyli 2 proc. krajowego zapotrzebowania. Eksploatacja złoża może więc trwać około 20 lat - napisał w niedzielę portal money.pl.

Niewiele tej ropy PGNiG wydobywa
PGNiG dzięki inwestycji w Projekt LMG liczy na większe uniezależnienie się surowców z zagranicy. Polska bowiem choć zużywa rocznie ok. 20 mln ton ropy (ponad 26 mld litrów benzyny bezołowiowej) to jedynie niewiele ponad 0,5 mln ton jest pozyskiwane ze źródeł krajowych.

W 2005 roku podczas emisji akcji, PGNiG obiecywał, że do 2013 roku krajowe wydobycie ropy naftowej wzrośnie z 0,7 do 1,4 mln ton. Dwa lata później obniżono jednak prognozę do 1,1 mln ton, aby następnie przyjąć jeszcze niższe założenia. Zgodnie z nimi w ciągu najbliższych pięciu lat krajowe wydobycie ropy naftowej ma osiągnąć poziom 0,9 mln ton, czyli wystarczy jedynie na pokrycie 4,5 proc. krajowego zapotrzebowania na ropę.

Przyjmuje się, że:
1 tona ropy = 1316 l benzyny bezołowiowej
1 tona ropy = 1150-1200 l oleju napędowego

Gaz ma większe znaczenie dla PGNiG
W rejonie tym zlokalizowano także duże pokłady gazu ziemnego. Złoża tego paliwa szacuje się na ponad 5,5 mld m sześciennych. Pozwoli to na utrzymanie kopalni przez przynajmniej 35 lat. PGNiG ma bowiem zamiar z kopalni w rejonie Lubiatowa, Międzychodu, Grotowa rocznie wydobywać 150 mln m3 gazu ziemnego.

To jednak niewiele biorąc pod uwagę nasze roczne zapotrzebowanie na to paliwo. W zeszłym roku zużyliśmy bowiem ponad 13 mld m sześć. gazu. Z tego PGNiG wydobyło 4,3 mld m sześć., co zaspokoiło 33 proc. krajowych potrzeb.

Kto zbuduje kopalnie?
Pierwszy przetarg na zagospodarowanie złoża ropy i gazu w rejonie Lubiatowa, Międzychodu, Grotowa ogłoszono na jesieni 2005 roku. Przetarg unieważniono, tłumacząc decyzję licznymi protestami. Wtedy inwestycja miała kosztować ok. 400-500 mln złotych. Kolejny przetarg ogłoszono dopiero w kwietniu tego roku. Wygrało go konsorcjum w składzie PBG S.A. Polska, Technip KTI S.P.A. Włochy, Thermo Design Engineering Ltd. Kanada, które wyceniło inwestycję na 1,4 mld złotych. Na miejscu powstanie centralny ośrodek uzdatniania paliw oraz terminal ekspedycyjny.

Komentuje Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw
- Podstawowym problemem PGNiG jest upolitycznienie. Przez długi czas była ona niestabilna kadrowo. Przez rok prezesem był Głogowski, no ale powiedzmy sobie szczerze, przez rok nie można przeprowadzić żadnego projektu. Minimalny czas dla inwestycji to pięć lat. To co się teraz dzieje to efekt nacisków politycznych na spółkę. Inwestycja w te złoża na pewno w jakiś sposób wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale na pewno nie pozwoli nam się uniezależnić od dostaw ropy z zagranicy. Podstawowym problemem jest jej straszne opóźnienie. Powinna była powstać kilka lat temu. Zresztą PGNiG prowadzi dziwną politykę. W 2005 r. w prospekcie emisyjnym pisała, że zamierza zwiększyć wydobycie ropy. A zamiast tego je zmniejsza. To jest przykład rozbieżności faktów. Inwestorzy powinni ukarać spółkę w jakiś sposób za takie zachowania, bo to nie jest dobra praktyka.
Gdyby spółka zajmowała się tym do czego została powołana, tzn. wydobyciem i obrotem gazem i ropą to mogłaby znacząco zwiększyć wydobycie. W Europie jesteśmy w czołówce państw w wykorzystaniu własnego gazu. Gdyby wydobycie gazu rosło, a nie malało to moglibyśmy w znacznym stopniu ograniczyć dostawy tego surowca z zagranicy. Całkowitego uniezależnienia się nie popieram, bo to spowodowałoby wzrost cen gazu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.