Będą zmiany w ustawie o gospodarowaniu odpadami

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przepisani śmieci należy segregować na cztery frakcję. Jedną z nich są metale i tworzywa sztuczne.

fot: Maciej Dorosiński

Aktualnie w Bazie Danych Odpadowych zarejestrowanych jest ponad 177 tys. podmiotów - mówił we wtorek, 7 stycznia, w Sejmie wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Dodał, że nie sprawdziły się apokaliptyczne wizje wieszczące awarię bazy.

Wiceminister klimatu przekonywał podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu odpadami, że Baza Danych Odpadowych (BDO) działa dobrze.

Poinformował, że obecnie w BDO zarejestrowanych jest 177 387 podmiotów.

Jednocześnie Mazurek zapewnił posłów z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, że "ministerstwo klimatu przychyla się do wniosków przedsiębiorców o wydłużenie o sześć miesięcy możliwości sporządzania, przez czas awarii systemu, dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej poza BDO.

Wskazał, że przepisy te dotyczą awarii w systemie teleinformatycznym, co nie obejmuje awarii występującej po stronie użytkowników bazy.

- Odpowiadając na wnioski strony społecznej, przy wsparciu resortu klimatu, przygotowaliśmy projekt, który przewiduje dodanie przepisów regulujących sporządzane dokumentów ewidencji odpadów w trybie awaryjnym - mówiła posłanka Anna Paluch (PiS) przedstawiając projekt noweli.

Wyjaśniła, że chodzi możliwości sporządzania, przez czas awarii systemu, dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej lub formie elektronicznej prowadzonej poza bazą.

Dodała, że nowelizacja jest ułatwieniem wykonania obowiązków już nałożonych na przedsiębiorców zmianą z listopada 2019 r. i jest szczególnie korzystna dla mikro, małych i średnich firm.

W projekcie nowelizacji dodano obowiązek wprowadzenia informacji do BDO niezwłocznie po ustaniu awarii, nie później jednak niż w 30 dni od dnia jej usunięcia.

Projektodawcy przewidują, że nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. A przepisy te będą mogły być stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2020 r. poza przepisem o sankcji karnej (za brak wpisu do BDO). Jego wejście w życie dzięki przyjętej poprawce zostało przesunięte na dzień wejścia w życie całej ustawy, czyli za ok. pół roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.