BCC: Polska radzi sobie z kryzysem, lecz w finansach katastrofa

Ożywienie w przemyśle stalowym wyraźnie wpłynęło na poprawę sytuacji w górnictwie, szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na węgiel koksujący – oceniają specjaliści Komitetu Monitorującego BCC.

Komitet Monitorujący Business Centre Club dokonał analizy stanu polskiej gospodarki.
Zdaniem ekspertów w osobach: Janusza Steinhoffa, Aldony Kameli-Sowińskiej, Stanisława Gomułki, Mirosława Barszcza, Jana Króla i Zbigniewa Ćwiąkalskiego nasz kraj będzie jedynym w UE, który zakończy bieżący rok z dodatnią dynamiką wzrostu PKB. Lecz jak wskazali autorzy opracowania - „mamy do czynienia z katastrofalnym stanem finansów państwa i niejasną perspektywą poprawy sytuacji w tym zakresie”.

Tegoroczne wpływy z tytułu prywatyzacji majątku Skarbu Państwa będą o ponad połowę niższe niż zakładano, co nie rokuje dobrze realizacji przyszłorocznych planów prywatyzacyjnych.

„Źródłem kontrowersji stały się ostatnio rządowe propozycje doraźnych rozwiązań w obszarze ubezpieczeń społecznych. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba zakładać, że rok 2010 będzie kolejnym okresem degradacji finansowej polskiej nauki i tym samym innowacyjności. Wprawdzie cieszyć może postęp w rozwoju infrastruktury, zwłaszcza drogowej, ale poważne zapóźnienia dotyczą w dalszym ciągu infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej.

Sporym sukcesem okazało się wydatkowanie funduszy strukturalnych na lata 2004-2006. Odnotować też trzeba znaczący postęp w realizacji funduszy europejskich z obecnej perspektywy finansowej, co stwarza realną możliwość zakontraktowania na koniec 2009 r. przynajmniej 25 proc. dostępnych środków\" – czytamy w opracowaniu obejmującym ostatnie trzy miesiące: sierpień, wrzesień i październik.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że „polska gospodarka radzi sobie z kryzysem nader dobrze, choć to raczej zasługa takich czynników, jak zaprogramowane przez poprzedni rząd obniżenie składki rentowej oraz PIT, wywołane przez rynek osłabienie złotego oraz odziedziczone z przeszłości niskie zadłużenie bankowe przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Dużo zawdzięczamy też sprawności polskich przedsiębiorców oraz wcześniej podejmowanym reformom, niewiele zaś działaniom obecnego rządu”.

Zauważają też wyraźną poprawę sytuacji w górnictwie, szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na węgiel koksujący. Jak piszą - wskazuje to na ożywienie w przemyśle stalowym, który jest głównym odbiorcą koksu.

Członkowie Komitetu Monitorującego BCC będą również domagać się od ministra finansów rzetelnej oceny ryzyka przekroczenia przez dług publiczny progów ostrożnościowych, 55 proc. i 60 proc. PKB oraz ryzyka dużego wzrostu kosztów obsługi długu publicznego.

„Obawiamy się, że istnieje możliwość przekroczenia progu 55 proc. już pod koniec 2010 r. W latach 2009-2011 nie przewiduje się, z racji wyborów prezydenckich i parlamentarnych, działań ustawowych ograniczających wydatki. W tej sytuacji dług publiczny będzie prawdopodobnie narastał w tempie ok. 5 pp rocznie, z poziomu ok. 47 proc. PKB pod koniec 2008 r.” - prognozują w raporcie o stanie polskiej gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.