Bazylika św. Piotra będzie zeroemisyjna. Zmieni się m. in. oświetlenie

fot: Pixabay.com

Widok na bazylikę św. Piotra

fot: Pixabay.com

Bazylika św. Piotra w Watykanie ma do końca 2026 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Projekt zakłada m.in. modernizację oświetlenia, instalację pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych oraz poprawę jakości powietrza i gospodarki odpadami. Inspiracją encyklika Laudato si’.

Jak poinformował kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter bazyliki, celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie „zerowej emisji CO₂, monitorowanie jakości powietrza i pielęgnowanie troski o nasz wspólny dom”.  Ambitny plan, obejmuje nie tylko samą Bazylikę, ale i powiązane z nią budynki, takie jak Pałac Kanonicki, Dom Świętej Marty czy Pracownię Mozaik.

Nawet 90 tys. dziennie

Modernizacja obejmie m.in. wymianę oświetlenia na LED oraz zastosowanie systemów oraz zastosowanie systemów wentylacyjnych z automatyczną regulacją, które zapewnią zdrowe warunki dla wiernych i ochronę dzieł sztuki.

W 2023 roku włoska agencja ENEA przeprowadziła ocenę potrzeb Bazyliki. Priorytetem stała się poprawa jakości powietrza. Codziennie do świątyni wchodzi średnio 45 tys. osób, a w czasie świąt liczba ta sięga nawet 90 tys. Podczas liturgii używa się kadzidła, ale jak zapewniają eksperci, duża przestrzeń i dobra wentylacja sprzyjają rozpraszaniu zanieczyszczeń.

Dzięki systemowi zainstalowanemu w siedmiu punktach bazyliki monitorowane są m.in. poziomy pyłów zawieszonych (PM), lotnych związków organicznych (TVOC), dwutlenku węgla i parametry mikroklimatyczne.

Naukowcy z Mediolanu opracowali system

Zespół naukowców z Politechniki Mediolańskiej opracował symulacje energetyczne, które wskazują, że planowane działania mogą przynieść zmniejszenie zużycia energii o 40-60% rocznie i redukcję emisji CO₂ nawet o 70%.

„To przestrzenie delikatne, porównywalne do organów żywego ciała” — powiedział prof. Niccolò Aste z Politechniki Mediolańskiej, wskazując na ostrożność w doborze proekologicznych rozwiązań. 

W Bazylice św. Piotra skupiono się na usprawnieniu naturalnej wentylacji oraz modernizacji oświetlenia naw bocznych, gdzie zastosowano energooszczędne oprawy LED. W Pracowni Mozaik i Pałacu Kanonickim projekt obejmie również systemy ogrzewania, chłodzenia i osuszania powietrza, zaprojektowane indywidualnie do charakterystyki tych przestrzeni.

Dzięki tym precyzyjnym działaniom możliwe będzie znaczące ograniczenie emisji oraz poprawa warunków zarówno dla zwiedzających, jak i dla ochrony dziedzictwa kulturowego.

Watykan jako wzór dla świata

Inicjatywa dotycząca Bazyliki św. Piotra wpisuje się w szersze działania Stolicy Apostolskiej, takie jak program „Konwersja Ekologiczna 2030” czy projekt Borgo Laudato si’ w Castel Gandolfo — laboratorium ekologii integralnej i zrównoważonej gospodarki zasobami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.