Bardzo silny wstrząs w kopalniRydułtowy-Anna\"

Niezywkle silny wstrząs, do którego doszło w środę o 17.51 w kopalni \"Rydułtowy-Anna\", spowodował wycofanie na powierzchnię 239 górników i zamknięcie do odwołania całej ściany wydobywczej.

- W ścianie na poziomie 1000 metrów pracowało wówczas 78 osób. Na szczęście żaden z górników nie ucierpiał, nikomu nic się nie stało - poinformowała nettg.pl Edyta Tomaszewska z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach podkreślając, że popołudniowy wstrząs w Pszowie należał do kategorii najsilniejszych, jakie notowane są przez górnicze służby sejsmologiczne (tzw. wydatek energetyczny wstrząsu rzędu 7 GJ ).

Bezpośrednio po wstrząsie odcięte zostało zasilanie i przestały pracować wentylatory. Kierownictwo kopalni podjęło decyzję o wycofaniu na powierzchnię załogi z całej zmiany. 239 górników musiało opuścić zagrożony rejon. Przywrócono już zasilanie i system wentylacyjny w kopalni \"Rydułtowy-Anna\".

Do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej nie będzie jednak można wznowić pracy w zagrożonej strefie. OUG w Rybniku wydał już decyzję o zamknięciu ściany objętej silnym wstrząsem. Jest to jedna z pięciu ektualnie eksploatowanych ścian w kopalni \"Rydułtowy-Anna\".

- Inspektorzy OUG w Rybniku będą mogli zjechać na dół dopiero wówczas, gdy upewnimy się, że górotwór uspokoił się i nie zagraża już kolejnymi niebezpiecznymi odprężeniami  - tłumaczy Edyta Tomaszewska z WUG. Dodaje, że specjaliści monitorują zachowanie się skał pod ziemią w kopalni \"Rydułtowy-Anna\" a wizję lokalną najprawdopodobniej uda się przeprowadzić w czwartek. Wtedy oszacowane zostaną zniszczenia sprzętu w chodnikach i stopień deformacji wyrobisk.

Badanie okoliczności wstrząsu i akcję w kopalni nadzoruje Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.

Kopalnia Węgla Kamiennego \"Rydułtowy-Anna\", powstała w wyniku połączenia kopalni w Rydułtowach z \"Anną\" w Pszowie w 2004 roku; siedzibą zakładu są Rydułtowy, pracuje w nim ponad 90 proc. okolicznych mieszkańców zatrudnionych w przemyśle.

W marcu 2007 po serii wstrząsów odczuwanych m. in. w pobliskim Wodzisławiu - komisja powołana przez Wyższy Urząd Górniczy rozważała nawet zamknięcie kopalni ze względu na ciężkie i niebezpieczne warunki eksploatacji. Komisję powołano po tym, jak jeden z chodników kopalni \"Rydułtowy-Anna\", w wyniku rozprężenia górotworu, gwałtownie zapadł się z wysokości 250 cm do 90 cm. Rok wcześniej z powodu silnych wstrząsów zamknięto w Pszowie trzy ściany wydobywcze.
Kopalnia \"Rydułtowy-Anna\" jest jedną z największych w Kompanii Węglowej. W \"Annie\" węgiel powoli wyczerpuje się, \"Rydułtowy\" mają jeszcze potężne jego zasoby, ale w dużej części (ok. 40 mln ton) zlokalizowane pod miastem Rydułtowy. Ich wydobywanie powoduje duże szkody na powierzchni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.