Barbórka za wiersz

Marek Wacław Judycki z Rudy Śląskiej otrzymał dzisiaj (21 stycznia br.) główną nagrodę w IV Barbórkowym Konkursie Poetyckim za wiersz „Bar Barbar” . Nagrody rzeczowe i cztery wyróżnienia wręczono tegorocznym laureatom salce przy kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej.

Pomysłodawcą i jednym z organizatorów tego poetyckiego boju jest Bronisław Wątroba, pracownik Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu, znany na Śląsku fraszkopisarz i kolekcjoner walorów numizmatycznych.

Bronisław Wątroba we właściwy dla siebie sposób, czyli fraszką zachęcał do udziału w konkursie:

Ano - ktoś figurka Barborki dostanie
Kero we konkursie jest piyrszom nagrodom
Wiycie kaj i kedy prawie to sie stanie
Niy na darmo przeca to tym teroz godom
Ci co zaproszyni jako ta asysta
Bydom se dziwowac piontce laureatow
Kozdy z nich cos erbnie - sprawa ioczywista
Niychej im niy braknie bergmonskt\'ch tymatow
A patronka miasta wiyrchym tako stanie
Dziywica i gryfno i wiela ksztatcono
Ech - miata we zocy piyrsze przikozanie
Dzisioj tarn Jörn trefisz kaj kto z Bogym kono
Dyc konkurs za nami - wiersz tyz radosc niesie
We niym naszo slonsko tradycyjo blyszczy
Jak wongel dobywac by grzot nos durs chce sie
Tak strofa poety ciepło duszy zyszczy.

Do redakcji „Wiadomości Rudzkich”, która jest współorganizatorem konkursu, wpłynęło 14 utworów. Jury przyznało główną nagrodę emerytowanemu nauczycielowi Markowi W. Judyckiemu, który pisze gwarą śląsku, choć nie pochodzi z tego regionu. Wychował się na Kielecczyźnie. W ubiegłorocznej edycji tego konkursu także był autorem najlepszego, w ocenie jurorów wiersza. Jeżeli dalej będzie rozwijał pasję twórczą, to ma szansę zgromadzić unikatową kolekcję rzeźb z węgla przedstawiających górniczą patronkę.

Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Bohla z Gierałtowic za wiersz „List do świętej Barbary o pomoc dla Nikisza”; Jacek Duras z Rudy Śląskiej za wiersz „Talary Świętej Barbary”; Adam K. Podgórski z Rudy Śląskiej za wiersz  „Rudzko Kolynda” oraz Barbara Politaj z Rudy Śląskiej za wiersz „Barbóreczka”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.

Górnicy i hutnicy na filmach sprzed 60 lat. Mamy je! Warto zobaczyć!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film zmontowany z archiwalnych nagrań TVP 3, zachęcamy do oglądania! Ma ponad 7 minut, nosi tytuł „Twarze Przemysłu” i był pokazywany podczas tegorocznej Industriady w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Polska i Niemcy udostępnią 60 tys. Biletów Przyjaźni dla młodych podróżnych

Resort infrastruktury oraz Federalne Ministerstwo Transportu Niemiec uruchamiają kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni, z którego będzie mogło skorzystać 60 tys. młodych osób w wieku od 18 do 27 lat. Każdy z krajów udostępni po 30 tys. biletów - poinformowało w środę polskie ministerstwo.

Fotografie z kopalń, hut, fabryki obrabiarek i wielu innych zakładów. Warto je zobaczyć!

Jeśli ktoś ma wolne popołudnie albo weekend, polecamy wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Można tam zwiedzić nie tylko kopalnię ćwiczebną z lat 20. ubiegłego wieku, ale i świetną wystawę „Razem dla przemysłu. Oblicza dąbrowskich zakładów w fotografii i designie”. Wystawa na pewno będzie czynna przez całe wakacje.