Barbórka w cieniu spadających cen węgla

Ceny węgla na świecie spadły do historycznego minimum. Tona kosztuje zaledwie 70 USD.

4 grudnia to najważniejszy dzień dla branży górniczej. Barbórka to czas podsumowań i świętowania. Jednak dzisiaj trudno o radosną atmosferę. Ceny węgla energetycznego na świecie ostro pikują. 28 listopada w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) płacono tylko 70,50 USD/t. Dla porównania: 1 lipca było to 236 USD/t. Następnego dnia spadła aż o 12 USD i kontynuowała marsz po równi pochyłej, oznaczając koniec czarnej hossy. Nad polskim kopalniami zawisło widmo kryzysu - napisał \"Puls Biznesu\".

— W najtrudniejszej sytuacji znajdą się producenci węgla koksowego, ponieważ koncerny hutnicze ograniczyły produkcję i spadł popyt na koks. Ceny węgla koksowego obniżyły się na świecie o 30- -40 proc. — wylicza Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
Plan antykryzysowy

Największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Zarząd zapowiada wprowadzenie programu antykryzysowego, ale nie będzie to łatwe. Firma ma wysokie koszty stałe, związane m.in. z ostatnimi wymuszonymi podwyżkami płac. Poza tym potrzebuje miliardów złotych na utrzymanie poziomu wydobycia. W podobnej sytuacji są inne spółki.

— Program zakłada szukanie oszczędności, ale bez cięć w zakresie podstawowych inwestycji — wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Spadek cen węgla na świecie odbije się na wynikach Kompanii Węglowej (KW) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).

— Prowadzimy negocjacje cenowe z odbiorcami, ale sytuacja na rynku jest niestabilna — mówi Leon Kurczabiński, główny specjalista ds. handlu w KHW.
Żądza pieniądza

Spadek cen na rynkach międzynarodowych i spadek wydobycia w polskich kopalniach negatywnie odbijają się na Węglokoksie, największym eksporterze węgla.

— Nie wiemy, ile węgla wyeksportujemy w 2009 r. W ubiegłym roku kopalnie obiecały nam dostarczyć 10,5 mln ton węgla, a dostaniemy około 7 mln ton — mówi Piotr Kozioł, prezes Węglokoksu.

Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki, przyznaje, że w tym roku po raz pierwszy w historii górnictwa wielkość importu przekroczy wielkość eksportu.

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że dzięki wysokim cenom w pierwszych trzech kwartałach roku spółki węglowe miały 3,6 mld zł dodatkowych przychodów.

— Górnictwo przespało hossę, a zyski skonsumowało, zamiast inwestować, i teraz zacznie wyciągać rękę do państwa o pomoc — uważa prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Bogusław Ziętek, szef Solidarności 80, już lansuje hasło wsparcia górnictwa pieniędzmi funduszy emerytalnych.

— Mogą one przeznaczyć posiadane fundusze na inwestycje w górnictwie, np. w nowe złoża w JSW, zamiast lokować je na niepewnej giełdzie — mówi Bogusław Ziętek.

Na koniec września zobowiązania kopalni sięgały 5,8 mld zł, a potrzeby inwestycyjne do 2015 r. — 19 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.