Barbórka Kompanii Węglowej w Teatrze Śląskim
Na okolicznościową akademię do katowickiego teatru przybyło około tysiąc osób reprezentujących blisko 70 tysięcy pracowników Kompanii Węglowej SA. Wśród gości byli m.in. Bożena Borys-Szopa - doradczyni Prezydenta RP, Joanna Strzelec-Łobodzińska - wiceminister gospodarki, Joanna Schmid - wiceminister skarbu; Henryk Jacek Jezierski - wiceminister środowiska, Zygmunt Łukaszczyk - wojewoda śląski, Bogusław Śmigielski - marszałek Województwa Śląskiego, parlamentarzyści ze śląskiego regionu, samorządowcy z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem, przedstawiciele firm i instytucji współpracujący z KW SA. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć zamarłych pracowników kompanii. W tym roku w kopalniach tej firmy zginęło sześciu górników. Nawiązując do niebezpieczeństw czyhających pod ziemią Mirosław Kugiel, prezes KW SA podkreślał priorytetowe znaczenie przeciwdziałania zagrożeniom występującym w kopalniach.
- Rosną nakłady na bezpieczeństwo pracy. Tutaj nie pozwolimy sobie na jakiekolwiek oszczędności. Życie i zdrowie naszych pracowników nie ma ceny - podkreślał prezes KW SA.
Mirosław Kugiel skoncentrował uwagą zebranych także na zagadnieniach ekonomicznych. Przypomniał, że udział Kompanii na krajowym rynku producentów węgla kamiennego wynosi ponad 50 procent, a w sprzedaży tego surowca do energetyki zawodowej 55 procent. To powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie. Przy przychodach wynoszących ponad 10 miliardów złotych rocznie firma ta jest ważnym partnerem handlowym dla producentów maszyn i urządzeń oraz spółek świadczącym nam usługi. W planach kompanii z roku na rok są rosnące nakłady inwestycyjne, żeby ustabilizować wydobycie, a następnie je zwiększać.
Górnicza gala w Teatrze Śląskim była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych pracowników kompani odznaczeniami i wyróżnieniami. Bożena Borys-Szopa w imieniu prezydenta RP czterech pracowników odznaczyła Medalami za Długoletnią Służbę. Sześć osób otrzymało odznaki honorowe Zasłużony dla Górnictwa RP. Duża grupa pracowników przyjmowała gratulacje związane z nadaniem im przez Ministra Gospodarki stopni Generalnego Dyrektora Górniczego. Dyrektorzy ZG „Piekary” oraz KWK „Bolesław Śmiały” i „Bobrek-Centrum” odebrali przyznane ich zakładom Certyfikaty Sytemu Zarządzania Bezpieczeństwem.
Dla górniczej publiczności wystąpili artyści „Piwnicy pod Baranami” - Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki, którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii w Zabrzu.
W galerii: Uroczystości barbórkowe Kompanii Węglowej SA w Teatrze Śląskim (zdjęcia: Jarosław Galusek)