Barbórka 2009: Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Barbórka to święto wyjątkowe, tak jak wyjątkowa jest górnicza robota. W miniony piątek – jak każe tradycja – od rana grały orkiestry, w kościołach odprawiano nabożeństwa, a podczas uroczystych akademii galowe mundury błysnęły odznaczeniami.

Głównym akcentem obchodów górniczego święta była msza święta w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele kierownictw i górnicy m.in.: Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Wyższego Urzędu Górniczego. Metropolita katowicki abp Damian Zimoń zwrócił się do odpowiedzialnych za polskie górnictwo, by szukali inspiracji w nauczaniu papieża Benedykta XVI.

W cechowni, jedynej czynnej w Zagłębiu Dąbrowskim, kopalni „Kazimierz Juliusz” mszę św. sprawował bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki. W Rudzie Śląskiej mszę celebrował, pochodzący ze Śląska, biskup tarnowski Wiktor Skworc. W swych homiliach biskupi podkreślali konieczność stawiania ludzkiego zdrowia i życia nad wynikami ekonomicznymi kopalń. Barbórkowe przesłanie solidarności i wspólnoty, a także wyrazy szacunku i współczucia dla tych, którzy przeżyli tragedie górnicze, przekazał w Katowicach, w imieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, szef jego kancelarii Władysław Stasiak.

W uroczystej akademii, która odbyła się w hali sportowej w Libiążu, uczestniczył Donald Tusk. Szef rządu mówił o potrzebie ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa pracy w kopalniach i przypomniał o obowiązku niesienia pomocy rodzinom górników, którzy oddali swe życie na posterunku pracy. Wicepremier Waldemar Pawlak był gościem obchodów barbórkowych w Wyższym Urzędzie Górniczym. Późnym popołudniem zastępca szefa rządu zaszczycił swą obecnością uroczystą akademię Kompanii Węglowej, która odbyła się w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W tym samym miejscu dzień wcześniej świętowali załoga i kierownictwo Katowickiego Holdingu Węglowego. W piątek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej obchodzono nie tylko Barbórkę, ale i 40-lecia istnienia kopalni „Zofiówka”. Gościem uroczystości była Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki. W piątek Ewa Kierzkowska – wicemarszałek Sejmu, obchodziła Barbórkę wspólnie z załogą kopalni „Sośnica-Makoszowy”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.