Około 60 proc. Polaków planuje wakacyjny wyjazd

fot: Maciej Dorosiński

Jak wynika z kolejnej edycji raportu "Polaków portfel własny - wyjątkowe lato", koronawirus znacząco wpłynął na wakacyjne plany większości z nas

fot: Maciej Dorosiński

Na wakacje planuje wyjechać ok. 60 proc. Polaków - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Turyści wypoczywający w kraju najchętniej wybierają wybrzeże Bałtyku, a wyjeżdżający za granicę - wypoczynek w Chorwacji.

W 2023 r., w zależności od źródła badań, na wakacje trwające co najmniej dwa dni zamierza wyjechać od 55 proc. do 65 proc. badanych Polaków - wskazali analitycy PIE w zestawieniu opublikowanym w ostatnim wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE. Planów wyjazdowych nie ma od 14 proc. do 28 proc. Polaków.

Podobnie jak w poprzednich latach, większość z nas planuje urlop w kraju - deklaruje tak od 54 proc. (CBOS) do 64 proc. - wskazał Instytut, powołując się na Polską Organizację Turystyczną (POT). Wśród osób wypoczywających w kraju od lat najbardziej obleganym kierunkiem jest Bałtyk (27-37 proc.), nieco mniej osób decyduje się na urlop w górach (15-22 proc.) i na Mazurach (8-19 proc.). Osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje najczęściej planują wypoczynek w Chorwacji (18 proc.), Grecji (14 proc.), Hiszpanii (12 proc.), we Włoszech (11 proc.) i w Turcji (9 proc.) - wynika z przedstawionych danych.

Wyjazdy krajowe najczęściej planowane są na lipiec i sierpień, a zagraniczne - na wrzesień - zwrócili uwagę analitycy. Przypomnieli, że według GUS liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła w pierwszych czterech miesiącach 2023 r. o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Główną barierą powstrzymującą Polaków przed wyjazdami wakacyjnymi jest brak wystarczających środków finansowych. Według różnych badań taki powód podaje od 41 proc. do ok. 50 proc. Polaków, którzy nie jadą na wakacje. Część badanych zamierza przeznaczyć pieniądze na inny cel niż wakacje (18 proc.), niektórzy borykają się z problemami zdrowotnymi (15 proc.) uniemożliwiającymi wyjazd. Polacy w większości nie planują długich wyjazdów. Według POT maksymalnie na tydzień wyjedzie 65 proc. osób, które zamierzają spędzić wakacje w Polsce i 64 proc. wypoczywających za granicą - dodano w zestawieniu PIE.

Na tegoroczne wakacje Polacy przeznaczą więcej pieniędzy niż w 2022 r. Według badań, na wyjazd wydadzą średnio 3 200 zł, czyli o 474 zł więcej niż rok wcześniej. Planowana kwota na osobę - jak wynika z innych badań - różni się w zależności od tego, czy turyści chcą wypoczywać w kraju (2 256 zł), czy za granicą (3 971 zł).

W badaniach POT najwięcej osób zadeklarowało wydatki do 1,5 tys. zł na osobę (42 proc.), prawie co trzeci planuje wydać od 1 tys. 501 zł do 3 tys. zł, a 15 proc. powyżej 3 tys. zł. Środki na wakacje pochodzą głównie z oszczędności (49 proc.); 85 proc. badanych nie planuje wzięcia na ten cel kredytu.

Deklaracje Polaków dotyczące tegorocznych wyjazdów wakacyjnych wracają do poziomu utrwalonego przed pandemią. Rośnie liczba osób wyjeżdżających na wakacje. Polacy chętniej jeżdżą też za granicę - zauważyli analitycy PIE. Nadal jednak utrzymuje się podwyższony poziom niepewności, wyrażający się wysokim odsetkiem (ok. 20 proc.) odpowiedzi „jeszcze nie wiem” w przypadku pytania o zamiary wyjazdu na wakacje - podsumowali.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala