Baltic Pipe: polska muzyka i energetyka w Kopenhadze

1536516332 drkoncerthuset dk

fot: drkoncerthuset.dk

Sala koncertowa Duńskiego Radia w Kopenhadze należy do najnowocześniejszych budowli tego typu na świecie

fot: drkoncerthuset.dk

Szymon Nehring i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia grają w niedzielę, 9 września, w Kopenhadze. W poniedziałek w stolicy Danii odbędzie się konferencja poświęcona polsko - duńskiej współpracy energetycznej, w tym projektowi Baltic Pipe.

Kopenhaski koncert, który rozpoczął się o godz. 18.30, jest kulminacją współorganizowanych przez Ambasadę RP i Instytut Adama Mickiewicza obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości będzie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, prezesi PGNiG i Gaz-Systemu i przedstawiciele duńskich spółek eneregtycznych.

Na zdjęciu: Sala koncertowa DR Koncerthuset w Kopenhadze (fot.: drkoncerthuset.dk Carsten Machholdt)

Koncert odbywa się w prestiżowej sali koncertowej duńskiego radia - DR Koncerthuset, która jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków kulturalnych w Skandynawii. Kopenhaska publiczność wysłucha koncertu fortepianowego e-moll nr 1 op.11 Fryderyka Chopina, koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz Suitę nr 1 Peer Gynt op.46 Edwarda Griega.

Szymon Nehring jest laureatem Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017) i finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych.

Z kolei w poniedziałek, w siedzibie Konfederacji Przemysłu Duńskiego (Dansk Industri - DI) odbędzie się konferencja energetyczna zorganizowana przez Ambasadę RP w Kopenhadze w partnerstwie ze spółkami Gaz System i Energinet, które są inwestorami projektu Baltic Pipe oraz DI. Spotkanie ma na celu stworzenie platformy dyskusji i analiz dotyczących polsko-duńskiej współpracy energetycznej, zwłaszcza przez pryzmat projektu gazociągu Baltic Pipe i poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej, ale też całej UE. Tematem dyskusji będzie też tzw. zielona transformacja, czyli przejście do gospodarki niskoemisyjnej, a w tym kontekście przede wszystkim promocja Polski jako gospodarza kolejnej konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach.

Organizatorzy liczą, że konferencja będzie też okazją do przekonania duńskiej opinii publicznej i środowisk opiniotwórczych o znaczeniu projektu Baltic Pipe jako kluczowego elementu wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale też ważnego kroku w kierunku ograniczenia emisji CO2 i wypełniania celów klimatycznych w rozumieniu porozumienia paryskiego.

Konferencja stworzy też okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z duńskimi podmiotami z sektora energetycznego, jako że zgromadzi najważniejszych partnerów projektu Bramy Północnej, Korytarza Norweskiego i Baltic Pipe z Norwegii, Szwecji, Danii i Polski, tak na szczeblu biznesowym, jak i politycznym. Przwidywane są wystąpienia szefa polskiego resotu energii Krzysztofa Tchórzewskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiwgo, duńskiego ministera Energii, Dostaw i Klimatu Larsa Christiana Lilleholta, prezesów spółek PGNiG i Gaz-System.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko powiedział, że realizowany przez polską spółkę i jej duńskiego partnera Energinet projekt Baltic Pipe "ma przyczynić się do powstania prawdziwie zdywersyfikowanego rynku gazu w rejonie basenu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo Wschodniej".

- Chcemy w ten sposób zapewnić niezawodność dostaw oraz prawdziwą konkurencję na rynku dostawców i źródeł, a tym samym niezakłócony dostęp do surowca po konkurencyjnej cenie. Powstanie Baltic Pipe przyniesie korzyści w pierwszej kolejności gospodarkom polskiej i duńskiej oraz mieszkańcom naszych krajów - zaznaczył.

Zawartko podkreślił, że dla polskiego operatora systemu przesyłu gazu ważne są również aspekty środowiskowe powstania gazociągu Baltic Pipe.
- Gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnym, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia dużych przedsiębiorstw, które muszą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z wymogami z zakresu ochrony środowiska- podkreślił wiceprezes.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.