Badania: pogórnicze odpady a recykling... elektroniki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Projekt przewiduje, że wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą zobowiązani do zorganizowania i sfinansowania: zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zasiarczone pogórnicze odpady mogą być pomocne w pozyskaniu substancji, dzięki której ze zużytej elektroniki da się odzyskać metale, w tym pierwiastki ziem rzadkich - wskazują naukowcy, którzy w ramach międzynarodowego projektu mają opracować służącą temu technologię.

W wartym w sumie 3,4 mln euro projekcie badawczym w tym zakresie uczestniczy Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach oraz spółka Tauron Wydobycie, skupiająca aktywa górnicze grupy energetycznej Tauron. Partnerami tego innowacyjnego przedsięwzięcia są też placówki z Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Bułgarii.

Projekt pod skrótową nazwą CEReS (od angielskiej nazwy projektu: Przetwórstwo odpadów pogórniczych i elektronicznych - Nowe zasoby dla zrównoważonej przyszłości) ma służyć ograniczeniu zagrożeń środowiskowych związanych ze składowaniem wysokozasiarczonych odpadów pogórniczych.

Chodzi o opracowanie technologii, w której zasiarczone odpady będą tanim źródłem pozyskania substancji ługującej, czyli roztworu do ługowania (wydzielania) cennych metali z odpadów elektronicznych PCB. W efekcie górnicze odpady mają być mniej szkodliwe, a z odpadów elektronicznych będzie można odzyskiwać metale nieszlachetne, w tym pierwiastki ziem rzadkich.

Do badań posłużą odpady z kopalń spółki Tauron Wydobycie, w różnym stopniu uziarnienia. Powstanie też tzw. cross-mapping, czyli baza obejmująca zarówno miejsca powstawania i składowania w Polsce odpadów z górnictwa węgla kamiennego, jak i miejsca recyklingu odpadów elektronicznych.

W ramach projektu przewidziano łącznie sześć zadań, m.in. procesy tzw. bioługowania cennych pierwiastków z odpadów PCB, przy zastosowaniu substancji ługującej z odpadów pogórniczych. W tym celu ma powstać demonstracyjne laboratorium.

GIG we współpracy ze spółką Tauron Wydobycie odpowiada m.in. za przygotowanie i charakterystykę odpadów do dalszych badań, sporządzenie cross-mappingu dla Polski oraz opracowanie innowacyjnych kierunków zastosowania odsiarczonych odpadów pogórniczych.

Przedsięwzięcie znalazło się wśród siedmiu projektów badawczych, wyłonionych spośród 43 zgłoszonych do ogłoszonego w 2015 r. konkursu Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali (Research Found for Coal and Steel). Całkowity budżet projektu sięga 3,4 mln euro, z czego udział spółki Tauron Wydobycie to 180 tys. euro; wielkość dofinansowania dla firmy sięga ok 108 tys. euro.

W projekcie, oprócz GIG i Taurona, uczestniczą też partnerzy z Francji (Bureau De Recherches Geologiques Et Minieres oraz CASPEO), Belgii (Universite De Liege i Comet Traitements SA), Wielkiej Brytanii (The University Of Exeter) oraz Bułgarii (Iontech Engineering Ltd.).

Zarówno dla katowickiego GIG, jak i spółki Tauron Wydobycie, jest to kolejny projekt finansowany z Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali, a realizowany przez międzynarodowe konsorcjum naukowców i inżynierów. Oba podmioty uczestniczyły też w zakończonym w czerwcu trzyletnim projekcie dotyczącym zarządzania wodami kopalnianymi dla ograniczenia zagrożeń środowiskowych po zakończeniu eksploatacji górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.