Badania: nie jest dobrze, ale inni mają gorzej

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Czechach tylko 5 proc. respondentów oceniło sytuację gospodarczą w kraju jako dobrą

fot: Andrzej Bęben/ARC

17 proc. badanych Polaków uważa, że sytuacja gospodarcza w kraju jest dobra. To znacznie więcej niż w państwach regionu - dobrą opinię o stanie swojej gospodarki ma tylko 5 proc. Czechów, 4 proc. Słowaków i 2 proc. Węgrów - wynika z raportu CBOS.

Polski ośrodek wraz z partnerami z Czech (CVVM), Słowacji (FOCUS) i Węgier (TÁRKI) przeprowadził badania porównawcze, w których respondenci mieli ocenić sytuację ekonomicznej swojego kraju i warunków materialnych gospodarstw domowych. Proszono ich też o przewidywania na najbliższy rok.

Z przeprowadzonych w styczniu ankiet wynika, że Polacy na tle mieszkańców pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej byli w relatywnie lepszych nastrojach co do sytuacji zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i ogólnokrajowym.

Sytuację gospodarczą w kraju nasi rodacy oceniali niemal równie często źle (41 proc.), co postrzegali ją jako przeciętną (37 proc.). Niespełna jedna piąta (17 proc.) wypowiadała się o niej pozytywnie.

W pozostałych krajach nastroje ekonomiczne były w tym czasie znacznie gorsze. W Czechach tylko 5 proc. respondentów oceniło sytuację gospodarczą w kraju jako dobrą, na Słowacji było to 4 proc., a na Węgrzech 2 proc. Źle sytuację postrzegało 69 proc. Czechów, 73 proc. Słowaków i 72 proc. Węgrów.

CBOS podkreśla, że w ostatnich trzech latach objętych badaniem nastroje Polaków dotyczące gospodarki były wyraźnie lepsze niż mieszkańców pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej. Tegoroczny pomiar pokazuje jednak, że i u nas coraz mniej jest osób zadowolonych ze stanu rodzimej ekonomii.

Na początku 2013 roku badani Polacy najczęściej przewidywali, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy sytuacja gospodarcza w kraju się nie zmieni (44 proc.), nieco rzadziej - że się pogorszy (33 proc.). Nieliczni (14 proc.) wyrażali nadzieję na poprawę. Podobnie, ale nieco bardziej pesymistycznie o perspektywach ekonomicznych swojego kraju mówili Węgrzy. Natomiast w deklaracjach naszych południowych sąsiadów, zwłaszcza Czechów, przeważał negatywny scenariusz zdarzeń w tej dziedzinie.

Nasi rodacy lepiej niż sąsiedzi oceniali też swoją sytuację materialną. 41 proc. badanych Polaków ocenia dobrze sytuację swojego gospodarstwa domowego. To samo może o sobie powiedzieć 34 proc. Czechów, 20 proc. Słowaków i tylko 8 proc. Węgrów.

Większość Polaków (63 proc.) uważa, że w 2013 r. ich sytuacja ekonomiczna się nie zmieni; 18 proc. przewiduje poprawę, a 19 proc. pogorszenie. Tymczasem w Czechach osób przewidujących pogorszenie było 46 proc., a wierzących w poprawę 8 proc. Nieco lepiej wyglądało to na Słowacji i Węgrzech, ale i tak gorzej niż w Polsce.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji (FOCUS) realizowano w dniach 15-22 stycznia 2013 roku (N=1035), badanie na Węgrzech (TÁRKI) - od 11 do 17 stycznia 2013 roku (N=1011), a w Czechach (CVVM Sociological Institute) - w dniach 14-21 stycznia 2013 roku (N=989).(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

URE zatwierdził taryfę Gaz-Systemu z uwzględnieniem odcinka gazociągu jamalskiego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na przesył gazu przez Gaz-System - poinformował Urząd. Po raz pierwszy taryfa dotyczy też polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Konsolidacja w śląskiej zbrojeniówce. Bumar-Łabędy przejmuje Bumar-Mikulczyce

Śląska zbrojeniówka łączy siły. Gliwicki zakład Bumar-Łabędy przejmie Bumar-Mikulczyce z Zabrza. Ogłoszono już plan połączenia, który – jak zaznaczono – wpisuje się w długofalową strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie spółki znalazły się także na liście kluczowych firm programu SAFE.

Marian Zmarzły: Bezpieczna transformacja energetyki wymaga odporności cyfrowej

O cyberataku na polski sektor energii, ciągłości działania, roli Politechniki Śląskiej oraz współpracy sektora przemysłowego, nauki i administracji rozmawiamy z dr. Marianem Zmarzłym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii.

Osiedle przy ul. Kosmicznej w katowickim Giszowcu gotowe do użytkowania

Realizacja jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej 57 b–h zakończona. Mieszkania są gotowe do użytkowania i czekają na nowych najemców.