Badania: jak skutecznie pozbyć się metanu...

1335954076 01 odmetanowanie1 arckw k3

fot: ARC/KWSA

Ujmowany w kopalniach metan może być wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzowania wyrobisk

fot: ARC/KWSA

Naukowcy z PAN zbadają, na ile możliwe jest odprowadzenie metanu ze złóż węgla jeszcze zanim rozpocznie się ich eksploatacja. Zastanowią się też, jak pozyskać metan z powietrza wentylacyjnego kopalń. W obydwu projektach badawczych chce uczestniczyć Kompania Węglowa.

W 2011 r. podczas robót wydobywczych prowadzonych przez tą największą górniczą spółkę wydzieliło się ok.
• 355 mln m sześc. metanu.

Niespełna trzecia część została ujęta w specjalne instalacje odmetanowania, a blisko 70 proc. trafiło do atmosfery wraz z powietrzem wentylacyjnym kopalń.

Stężenie metanu w kopalnianym powietrzu jest bardzo niskie, dlatego odseparowanie i ujęcie tego gazu jest trudne. Badania prowadzone w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk potwierdziły jednak, że problem można skutecznie rozwiązać.

Dotychczas doświadczenia w tym zakresie prowadzono na niewielkiej, demonstracyjno-badawczej instalacji termicznego rewersyjnego spalania. Teraz badania mają być prowadzone w większej skali i w rzeczywistych warunkach górniczych. W tym celu Kompania i instytut PAN powołały konsorcjum naukowo-przemysłowe, które zajmie się realizacją tego projektu.

- Celem konsorcjum jest wybudowanie instalacji pilotowo-badawczej, spalającej metan zawarty w powietrzu wentylacyjnym szybu wydechowego w wybranej kopalni Kompanii Węglowej oraz przeprowadzenie badań z wykorzystaniem tej instalacji - wyjaśnia Jan Czypionka z biura prasowego Kompanii.

Wstępnie przyjęto, że instalacja będzie pracować na przepływach powietrza wentylacyjnego ok. 420 m sześc. na minutę, co powinno pozwolić na zebranie informacji i zdobycie doświadczeń do budowy przyszłej instalacji wykorzystującej w pełnej skali metan zawarty w powietrzu wentylacyjnym szybów wentylacyjnych Kompanii.

Ujmowany w kopalniach metan może być wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzowania wyrobisk. Agregaty prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi na gaz z odmetanowania pracują obecnie w czterech kopalniach Kompanii, a w trzech kolejnych są w fazie przygotowań. Łączna moc uruchomionych już instalacji to 5 megawatów.

Gdyby udało się wykorzystać do produkcji energii również tę część metanu, która dziś wraz z powietrzem wentylacyjnym trafia do atmosfery, kopalnie zaoszczędziłyby na zakupach prądu i ciepła oraz zyskałoby środowisko, bo metan jest gazem 21-krotnie bardziej wpływającym na efekt cieplarniany od dwutlenku węgla. Poprawiłoby się także bezpieczeństwo pracy w kopalniach.

Właśnie wzmocnieniu bezpieczeństwa służy inny projekt badawczy, który do 2014 r. może być zrealizowany w Kompanii Węglowej. Wraz z naukowcami z Państwowego Instytutu Geologicznego i śląskiego oddziału Państwowego Instytutu Badawczego Kompania chciałaby zbadać możliwości przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi.

Chodzi o ustalenie, na ile skutecznie można odprowadzić metan z wyrobisk bezpośrednio na powierzchnię jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji danego pokładu węgla. W tym celu ma być wykonany sięgający nawet kilometra w głąb ziemi odwiert, a później dwa otwory poziome w wybranym pokładzie węgla, o długości od 600 do 800 m każdy. W jednym z nich wykonane będzie tzw. szczelinowanie hydrauliczne, aby sprawdzić jak takie działanie wpływa na skuteczność odmetanowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.