Azoty Puławy i budowa instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich

1734970834 azotypulawy

fot: Grupa Azoty Puławy

Sprawa budowy bloku węglowego trafiła do sądu

fot: Grupa Azoty Puławy

Zakłady Azotowe Puławy zawarły umowę z Mkango Polska ws. dzierżawy działki pod budowę instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich - poinformowała Grupa Azoty. Dodano, że inwestycja wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych np. w pojazdach elektrycznych.

Jak wyjaśniono we wtorkowym komunikacie umowa dzierżawy została zawarta z Mkango Polska sp. z o.o. spółką zależną Mkango Resources Ltd. pod budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach. Projektowany zakład rafinacji pierwiastków ziem rzadkich w Polsce będzie przetwarzał surowiec pochodzący głównie z projektowanej kopalni w Malawi. “Zakład będzie produkował m.in. tlenki neodymu, prazeodym, lantan oraz cer“ - poinformowano.

Umowa dotyczy działki o powierzchni 8 hektarów, sąsiadującej z kompleksem nawozowo-chemicznym Grupy Azoty Puławy, która zapewnia m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów. “Lokalizacja na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnia bardzo dobry dostęp do rynków europejskich i międzynarodowych“ - podkreśliła Grupa Azoty.

Spółka zwróciła uwagę, że produkcja w zakładzie wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych w hybrydowych pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i innych ekologicznych technologiach oraz zastosowaniach strategicznych, a także jest zgodna z europejskimi inicjatywami mającymi na celu utworzenie solidniejszych, zróżnicowanych łańcuchów dostaw w ramach najnowszych rozporządzeń UE ws. surowców krytycznych.

Cytowany w komunikacie prezes spółki Mkango Alexander Lemon podkreślił, że oczekuje na ukończenia ostatecznego studium wykonalności instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich oraz rozpoczęcia budowy.

Azoty zwróciły uwagę, że projekt jest innowacyjny, daje szansę na stworzenie nowych miejsc pracy i transfer technologii. “Partnerstwa są w orbicie naszych zainteresowań, to część Programu Azoty Business. Mamy wiele argumentów do zaoferowania, m.in.: media, określone surowce, grunty, jak również potencjał inżynierski, dlatego wspieramy wszystkie tego typu inicjatywy biznesowe“ - stwierdził prezes Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola, cytowany w komunikacie.

Grupa Azoty przekazała, że strategia korporacyjna Mkango Resources Ltd zakłada, iż spółka osiągnie pozycję lidera na rynku w zakresie produkcji magnesów, stopów i tlenków metali ziem rzadkich pochodzących z recyklingu poprzez udziały w spółce Maginito Limited, której 79,4 proc. należy do Mkango i 20,6 proc. do CoTec Holdings Corp. Chodzi też o rozwój nowych, zrównoważonych źródeł neodymu, prazeodymu, dysprozu i terbu w związku z rosnącym popytem związanym z rozwojem z pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i innych technologii czystej energii.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.