Autostrady słońca - nowe miejsce na fotowoltaikę

1598939719 ffotowoltaikaautostrada

fot: Sonnekraft/HSH

Dachy fotowoltaiczne nad autostradami mają również ochronić ich nawierzchnię

fot: Sonnekraft/HSH

Austriacki Instytut Technologii, Fraunhofer ISE i Forster Industrietechnik opracowują nową koncepcję dachowych systemów fotowoltaicznych dla autostrad. Mają na celu wykorzystanie potencjału niewykorzystanych sieci drogowych do wytwarzania energii elektrycznej.

Austriacki Instytut Technologii (AIT) we współpracy z niemieckimi Fraunhofer ISE i Forster Industrietechnik uruchomił projekt pilotażowy, który stworzy nowe możliwości wytwarzania energii słonecznej w sieciach drogowych.

Na autostrady fotowoltaika trafiła już kilka lat temu. Kilka projektów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wykorzystuje energię słoneczną do zasilania przyautostradowych parkingów, czy oświetlenia węzłów drogowych. Nowy austriacko-niemiecki projekt idzie dalej. Zamierza wykorzystać autostrady jako przestrzeń do rozmieszczenia samych paneli fotowoltaicznych. 

Oprócz podwójnego wykorzystania przestrzeni naukowcy spodziewają się innych pozytywnych rezultatów, w tym ochrony powierzchni dróg przed opadami atmosferycznymi i przegrzaniem. Chcą również sprawdzić, czy dachy fotowoltaiczne nad autostradami zapewnią wartość dodaną dla dróg, zgodnie z oczekiwaniami, a także przetestują praktyczną, techniczną i ekonomiczną stronę takich projektów.

Pierwsza część projektu to opracowanie prototypu dachu PV wraz z doborem modułów i konstrukcji wsporników. Dachy solarne nad autostradami muszą sprawnie odprowadzać deszczówkę, muszą wytrzymać obciążenie śniegiem i lodem, podmuchy wiatru czy ewentualne uderzenia przez pojazdy. Do tego dochodzą kwestie konserwacji i bezpieczeństwo samego ruchu.  

- W przypadku dachów fotowoltaicznych nad autostradami musimy osiągnąć kilka celów. Pierwszym jest efektywna produkcja energii fotowoltaicznej przy użyciu odpowiednich technologii modułów fotowoltaicznych - mówi Manfred Haider, kierownik projektu w AIT Center for Mobility Systems. - Drugi to kwestia elastycznego wykorzystania sieci drogowej. Trzecim jest zwiększenie żywotności nawierzchni poprzez ochronę jej przed przegrzaniem i opadami atmosferycznymi, czwartym - dodatkowa ochrona przed hałasem.

Wspólny projekt Austriaków, Niemców i Szwajcarów, finansowany ze środków państwowych ma być w przyszłości wykorzystywany w sieciach drogowych wszystkich trzech krajów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.