Autostrady: jeszcze droższa A4 w stronę Krakowa

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, na obu placach poboru opłat, w Brzęczkowicach i w Balicach, również będzie uruchomiona pełna obsada bramek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od 1 marca 2015 r. więcej zapłacimy za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków - poinformowała portal górniczy nettg.pl spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która tym odcinkiem autostrady.

Po wprowadzeniu nowych stawek tyle będzie nas kosztować przejechanie 60 km na trasie Katowice-Kraków:

• Kategoria 1 motocykle - dotychczas było to 9 zł, po podwyżce 10 zł. Oznacza to, że na każdym Placu Poboru Opłat trzeba będzie zapłacić 5 zł.

• Kategoria 1: kierowcy pojazdów dwuosiowych zapłacą 20 zł, będzie to o 2 zł więcej.

• Kategoria 2 i 3: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest wkoło bliźniacze, pojazdy o dwóch osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami za skorzystanie z autostrady zapłacą 33 zł, czyli o 3 zł więcej.

• Kategoria 4 i 5: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy nie mieszczące się w kategoriach 1-4, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym zapłacą za przejazd 60 km 53 zł - o 4 zł więcej.

Warto wspomnieć, że koszt przejazdu autostradą A4 na ponad 160 kilometrowym odcinku Wrocław -Gliwice kosztuje kierowców aut osobowych 16,20 zł, a motocyklistów 8,10 zł. Należy też dodać, że A4 za darmo można jeździć na terenie aglomeracji śląskiej oraz od Wrocławia do granicy z Niemcami.

Stalexport Autostrada Małopolska argumentuje swoją decyzję m.in. tym, że stawka opłaty za przejazd samochodem osobowym była ostatnio zmieniana 3 lata temu, wysokość opłaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 była niezmienna od 2011 r., a dla pojazdów kategorii 4 i 5 od 10 lat. .

- Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat - mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.