Lista artykułów

W Łaziskach wyszli na prostą

Kopalnia Bolesław Śmiały, po bardzo trudnym okresie, znacząco poprawia swoje wyniki. Zakład od lutego w pełni realizuje założenia planu techniczno-ekonomicznego. W znaczący sposób przyczynia się do tego ściana 553 w pokładzie 325 (poziom 530). W kwietniu tgo roku załoga oddziału G-3 osiągnęła tam postęp rzędu 170 m i wydobycie rzędu 4 tys. t węgla. Sukces jest tym większy,

Nowe spojrzenie na górnictwo

- Dziś przemysł wydobywczy to miejsca pracy i podatki, ale też innowacje, nowoczesne technologie i myśl inżynierska, która często znajduje zastosowanie w innych branżach gospodarki - powiedział portalowi netTG.pl w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister energii GRZEGORZ TOBISZOWSKI. Jaka jest, pańskim zdaniem, najlepsza droga odchodzenia od energetyki opartej na

Śląsk krainą nowoczesnych technologii

W jaki sposób restrukturyzować regiony górnicze Europy? Co zrobić, żeby odejście od węgla było jak najmniej bolesne dla społeczeństwa? Decyzje należeć będą nie tylko od rządu, ale również od samorządów i organizacji pozarządowych. Być może nie wszyscy pamiętają, ale to właśnie podczas obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, kilka lat temu, wykuwały

Górnictwo to wiedza

  Po latach stagnacji rośnie liczba studentów rozpoczynających kształcenie na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Jest to odpowiedź na potrzeby przemysłu, spółek wydobywczych i firm okołogórniczych, które borykają się z problemem niedoboru wykwalifikowanych kadr inżynierskich. W 2017 r. liczba studentów pierwszego roku na Wydziale Górnictwa i Geologii

Specławka dwóch Michałów

Z pozoru zwyczajna ławka, a jednak nie do końca. Jest bowiem wyposażona w czujnik smogu i iluminację pokazującą czystość powietrza w otoczeniu. Posiada również gniazda USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych i dodatkowo emituje sygnał wi-fi, dzięki któremu można połączyć się z internetem. Michał Kaczorek z ruchu Zofiówka jest starszym inspektorem technologii

Pożegnanie w dalszej perspektywie

  Polskiej energetyce potrzebna jest gruntowna transformacja. Ma ona sprzyjać rozwojowi energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, rozwojowi innowacyjności i poprawić stan zdrowia mieszkańców przemysłowych regionów kraju. Do 2040 r. wygaśnie większość bloków zasilanych węglem. Miejsce to uzupełnić ma gaz i energetyka jądrowa. Plany te potwierdził podczas dyskusji na

Trzy komory Staszica

W kopalni Murcki–Staszic rozpoczęto fedrunek ścianą 402 w pokładzie 404/5 na poziomie 500 m. Rozcięto ją w rekordowo krótkim czasie. Wybieg eksploatowanej ściany wynosi 1420 m. Jest zlokalizowana w rejonie niezaburzonym geologicznie ani sedymentacyjnie. Górnicy mają więc szansę osiągnąć bardzo dobre wyniki produkcyjne. Roboty przygotowawcze realizował oddział GRP-1. Polegały

Grzegorz z kołami na wieży

Dokładnie 600 t – tyle waży tzw. wieża ostateczna szybu Grzegorz głębionego w Jaworznie-Byczynie. Co najważniejsze, na jej szczycie, na wysokości 35 m, zamontowano już koła linowe. Inwestycja spółki Tauron Wydobycie rośnie jak na przysłowiowych drożdżach. Tylko patrzeć, jak na powierzchnię wyjedzie pierwsza tona węgla. W sumie na wieży Grzegorza kręcić się będą trzy