Lista artykułów

Bezpieczni z Bobrka

Załoga Oddziału GRP1-B kopalni Bobrek-Piekary zwyciężyła w dorocznym rankingu BHP oddziałów ruchowych kopalni. Przy okazji oceniono również zaangażowanie osób dozoru i pracowników w promocję bezpieczeństwa pracy. Komisja ekspertów oceniająca stan bezpieczeństwa w poszczególnych oddziałach kopalni wzięła pod uwagę sześć obszarów, którym przypisane zostały wartości

Odnalazła zaginionych górników

Pierwsze psy w ratownictwie górniczym pojawiły się niespełna 10 lat temu. Od tego czasu często zjeżdżają do podziemnych wyrobisk śląskich kopalń. Biorą udział zarówno w akcjach ratowniczych, jak i w ćwiczeniach. Sześcioletnia sunia Kristie, owczarek belgijski, nie miała problemu z podjęciem tropu. Z bazy do strefy zagrożenia na poziomie 540 dotarła bez problemu. To właśnie

Sośnica ponownie z rekordem

W kopalni Sośnica padł kolejny rekord wydrążonych metrów. Tym razem godnym uwagi postępem wykazała się załoga oddziału GRP2. Jest to już trzeci rekordowy wynik zanotowany w gliwickiej kopalni na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy. Postęp 450 m padł na przygotówce. Załoga prowadziła rozcinkę chodnika gc101 w pokładzie 404/5. Przypomnijmy, że poprzedni rekord – 608 m,

Na co dzień z Peerelem

Puste sklepy kontrastujące z bogato zaopatrzonymi Pewexami, wybuchające radzieckie telewizory kolorowe, talony na maluchy i wszechobecne hasła wysławiające zalety ustroju socjalistycznego – tak wyglądała szara peerelowska rzeczywistość. Wielu już o niej zapomniało, ale z pewnością nie Piotr Twierdziński, emerytowany górnik z Halemby. Jako pracownik Muzeum PRL-u w Rudzie

Szanuj się, bracie

W polskim górnictwie zwiększa się liczba zgonów z przyczyn naturalnych, bez udziału czynników zewnętrznych w miejscu pracy. Umierają zarówno pracownicy z dłuższym stażem, jak i bardzo młodzi, rozpoczynający dopiero pracę w górnictwie. Lekarze alarmują: nie wszystkie schorzenia da się wykryć w trakcie badań okresowych. Ze wszystkich 54 zgonów naturalnych, które miały miejsce

W kolejce po indeks

Na uczelniach kształcących specjalistów z dziedziny górnictwa i geologii trwa rekrutacja na I rok studiów dziennych i zaocznych. Nie wszędzie przebiega zgodnie z oczekiwaniami kadry naukowo-dydaktycznej. Rekrutacyjny prym wiedzie zdecydowanie Politechnika Śląska. - W zakończonym właśnie pierwszym naborze przyjęliśmy na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki

Jeszcze więcej prądu

Kopalnia Budryk (JSW) jest już w 46 proc. zasilana prądem z kopalnianego metanu! Wiele wskazuje na to, że za dwa lata w pełni wykorzysta potencjał, jaki daje gaz z sieci odmetanowania do produkcji energii. Program Gospodarczego Wykorzystania Metanu zakłada m.in. budowę nowego układu kogeneracyjnego o mocy 2 MW tuż przy szybie VI w Chudowie oraz kolejnych układów kogeneracyjnych

Innowacyjni z Jastrzębia

Polskie górnictwo węgla kamiennego przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Przygotowania do uruchomienia nowych frontów robót trwają w większości zakładów górniczych na Śląsku. Prace prowadzą zwykle wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Wśród nich zdecydowany prym wiedzie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Górnicze ROW-JAS z Jastrzębia-Zdroju. Firma prowadzi m.in. roboty dla kopalni ROW