Atom: Tauron oferuje PGE współfinansowanie budowy elektrowni

fot: Maciej Dorosiński

- Bloki jądrowe w Polsce są absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela wytwórczego. W związku z tym, powiadomiliśmy już jakiś czas temu PGE o naszym zainteresowaniu uczestnictwem w takim projekcie - zaznaczył Dariusz Lubera

fot: Maciej Dorosiński

Do 2015 roku Tauron chce mieć w swoim portfelu kilkaset megawatów mocy z energii produkowanej w elektrowni atomowej. Propozycja złożona PGE, odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej siłowni jądrowej, zakłada finansowy udział Taurona w inwestycji. Prezes spółki liczy, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia i zostanie utworzony sojusz również z innymi spółkami energetycznymi.

- Chcemy uczestniczyć w finansowaniu i chcemy stać się właścicielem części mocy pochodzących z elektrowni tak, żebyśmy mogli w sposób swobodny tą mocą dysponować - informuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Lubera, prezes Taurona.

PGE właśnie analizuje scenariusze mające zdecydować, w jaki sposób zostanie sfinansowana budowa elektrowni jądrowej. Ten koszt szacowany jest na ok. 3-3,5 mld euro za 1 tys. MW mocy.

Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze koszty okołoinwestycyjne (wykonanie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, zakup gruntów, budowanie zasobów kadrowych, doradztwo prawne i finansowe, zatrudnienie inżyniera kontraktu). Potrzebne będą również dodatkowe środki na budowę infrastruktury przesyłowej. Łącznie więc nakłady związane z realizacją pierwszej elektrowni o mocy 3 tys. MW wyniosą ok. 35-55 mld zł.

- Bloki jądrowe w Polsce są absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela wytwórczego. W związku z tym, powiadomiliśmy już jakiś czas temu PGE o naszym zainteresowaniu uczestnictwem w takim projekcie - mówi Dariusz Lubera. - Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do formalnych porozumień - dodaje.

Zdaniem prezesa w takim sojuszu wezmą udział również pozostałe grupy energetyczne - KGHM i Enea. Wiodąca rola należeć będzie w tym projekcie do PGE, która w dwóch siłowniach ma posiadać co najmniej 51 proc. udziału.

- Zakładamy aktywne uczestnictwo w tym projekcie. Współfinansowanie go w zamian za dostęp do energii, która będzie wliczona w zakładający dywersyfikację portfel wytwórczy Taurona - wyjaśnia Dariusz Lubera.

Prezes dziś szacuje, że udział Tauronu, drugiej pod względem wielkości spółki energetycznej na polskim rynku, w mocach przyszłej elektrowni wynosiłby 400 - 600 MW.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy ok. 3 tys. MW ma zostać uruchomiona w 2025 r. (pierwszy blok - w 2023 roku), a druga (o tej samej mocy) ma powstać do 2029 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.