Atom: model finansowy dla elektrowni oparty o zaangażowanie kapitałowe

fot: Andrzej Bęben/ARC

Piotr Naimski uważa, że walka z globalnym ociepleniem traktowana jest w niektórych krajach ideologicznie, a przedsiębiorcy, "który włożyli w to dużo pieniędzy, oczekują zwrotu z zainwestowanego kapitału"

fot: Andrzej Bęben/ARC

Model finansowy dla polskiej elektrowni atomowej powinien być oparty na zaangażowaniu kapitałowym a nie dłużnym; chciałbym, by był gotowy w ciągu roku - mówił we wtorek Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

- Mamy pewne wiarygodne przesłanki, że to się uda zrobić, tak to zostało opublikowane i poddane konsultacjom - powiedział Naimski.

W przedstawionym w ub. piątek projekcie polityki energetycznej do 2040 r. ME zaplanowało, że w 2033 r. ruszy w Polsce pierwszy blok jądrowy, a potem, co dwa lata - aż do roku 2043 - uruchamiane będą kolejne. Każdy ma mieć orientacyjną moc rzędu 1-1,5 GW, w sumie mają mieć 6-9 GW. W projekcie zapisano, że będą to reaktory generacji III lub III+, ale nie typu HTR czy SMR, bo te technologie są jeszcze za mało zaawansowane. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że chociaż koszty energetyki jądrowej na początku są bardzo wysokie, to sama energia jest bardzo tania. Zastrzegł, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji całego rządu w kwestii atomu.

W rozmowie z PAP po opublikowaniu Strategii ekspert energetyki Wojciech Jakóbik wskazał, że po podjęciu decyzji kierunkowej będzie można rozmawiać o modelu finansowania przedsięwzięcia. - Teraz prace mogą ruszyć pełną parą. Polska liczy, że będzie to model kapitałowy, czyli że np. USA dopłacą do polskiej elektrowni. A będzie to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Z wyliczeń, jakie przyjęło ME wynika, że 1 GW energetyki jądrowej będzie kosztował 25 mld zł. W przypadku 9 GW daje to 225 mld zł. Cała nasza transformacja energetyczna zaplanowana w tym miksie, to koszt rzędu 400 mld zł - powiedział.

Jak mówił we wtorek pełnomocnik, został zapoczątkowany cykl konsultacji, rozmów w sprawach energetycznych z Amerykanami - tzw. dialog strategiczny ws. energii.

Chodzi o podpisany na początku listopada dokument, który dotyczy regularnego dialogu z udziałem administracji i ekspertów obu państw. Wśród tematów wspólnych rozmów mają być między innymi cyberbezpieczeństwo, energia atomowa, paliwa kopalne oraz infrastruktura energetyczna. Ze strony polskiej dokument podpisał właśnie Piotr Naimski, że strony USA sekretarz ds. energii USA Rick Perry.

Naimski zwrócił też uwagę na "unikalne" na tle innych krajów poparcie społeczne dla budowy elektrowni atomowej. - Mamy taką sytuację, gdzie projekt przez większość z nas jest akceptowany - wskazał. Na pytanie, czy jest konsensus z opozycją ws. prowadzenia projektu atomowego Naimski odparł, że tego rodzaju projekty jak projekt atomowy, Baltic Pipe czy Rewitalizacja Śląska "muszą być komunikowane opinii publicznej, zatem także opozycji".

- To są programy, których nie da się zrealizować w czasie jednej kadencji i w tym sensie - mogę powiedzieć z pewną satysfakcją i ulgą, że np. Baltic Pipe jest projektem konsensualnym. Oby te pozostałe projekty podążały tym śladem - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.