Atom: Francuzi uczynią Kozłoduj bezpiecznym

fot: ARC

Cztery bloki (z sześciu) uznane za najbardziej niebezpieczne Bułgaria zamknęła w 2007 r.

fot: ARC

Francuski koncern Areva został dostawcą usług serwisowych dla systemu sterowania i monitorowania bezpieczeństwa (I&C) oraz systemów elektrycznych bloków jądrowych 5 i 6 w bułgarskiej elektrowni jądrowej Kozłoduj.

Areva oprócz usług serwisowania podzieli się ekspercką wiedzą w zakresie wymiany oraz adaptacji głównych generatorów elektrycznych, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie 10 proc.wzrostu w produkcji energii elektrycznej z każdego reaktora.

- Areva już zainstalowała cyfrowy system sterowania i monitorowania bezpieczeństwa TELEPREM XS w obu reaktorach VVER-1000. Ten nowo pozyskany kontrakt jest wyrazem zadowolenia naszych klientów z usług, jakie im dostarczamy, jak również wzmacnia naszą pozycję na rynku modernizacji reaktorów VVER - informuje Tilo Landgraf, wiceprezes Installed Base, Areva Niemcy.

Francuzi swój cyfrowy system bezpieczeństwa zainstalowali lub wkrótce zainstalują w 80 elektrowniach jądrowych w 16 krajach.

Kozłoduj to 14-tysięczne miasto nad Dunajem, w obwodzie Wraca. Około 14 tys. mieszkańców. W odległości 5 km od niego w latach 80. XX wieku zbudowano elektrownię jądrową w oparciu o przestarzałe technologie radzieckie skutkujące słabą jakością wykonania, czyli potencjalnym niebezpieczeństwem zaistnienia awarii. Cztery bloki (z sześciu) uznane za najbardziej niebezpieczne Bułgaria zamknęła w 2007 r. Był to jeden z warunków przystąpienia tego państwa do Unii Europejskiej. Kozłoduj wytwarza jedną trzecią produkowanej w Bułgarii elektryczności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.