Atom: Chińczycy ryzykują z reaktorami

fot: ARC

Elektrownia jądrowa Visaginas ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina

fot: ARC

Po kontroli elektrowni atomowych, zarządzonej po katastrofie w Fukushimie, Chińczycy ponownie uruchomili wszystkie reaktory. Zastrzeżenia naukowców budzi forsowny plan rozbudowy potencjału energetyki nuklearnej o dodatkowe 30 GW w 2015.

Informację tę podał specjalista od energetyki atomowej Chińskiej Akademii Nauk, prof. He Zuoxiu na zakończonych 27 maja XV targach naukowych, poświęconych nowym źródłom czystej energii. Według wytycznych rządu zakładany jest dodatkowy wzrost mocy chińskich reaktorów do 70 GW w 2015. Według poprzednich założeń miało to być 40 GW.

Profesor He oświadczył, że nowy plan ma wielu przeciwników, do których on też się zalicza. Jego zdaniem najważniejsze jest absolutne bezpieczeństwo działania elektrowni jądrowych. Obecne technologie są wprawdzie nazwane trzecią generacją, ale w rzeczywistości niewiele różnią się od urządzeń drugiej generacji. Według jego opinii, bez poprawy standardu bezpieczeństwa zwiększenie mocy do 40 GW jest granicą "zdrowego rozsądku".

Podobnego zdania jest specjalista z Uniwersytetu Xiamen, prof. Lin Boqiang. Stwierdził on, że rozbudowa elektrowni jądrowych jest konieczna, ale nie wolno się w tej kwestii spieszyć. Obecny plan 40 GW jest optymalny, a powiększenie go w sposób tak radykalny tworzy dodatkowe trudności techniczne, które mogą być przyczyną pogorszenia warunków bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również opinia społeczna w tej sprawie. Nie wolno jej lekceważyć, zwłaszcza po doświadczeniach w Fukushimie, dodał prof. Lin.

Z drugiej strony jest silna presja władz chińskich na zwiększenie potencjału energetyki jądrowej. Po zakończeniu rocznej kontroli reaktorów atomowych specjaliści rządowi ocenili, że rozbudowa elektrowni do mocy 70 GW jest całkowicie bezpieczna. Na VIII Międzynarodowej Konferencji Energetyki Jądrowej przedstawiciel Chin stwierdził, że w czerwcu podjęta zostanie ostateczna decyzja w tej sprawie. W ramach planu rozbudowy systemu opartego na energii jądrowej 21 maja wmurowano kamień węgielny pod nową elektrownię Yunduan w prowincji Syczuan. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 1,1 mld dolarów. Eksperci tej branży twierdzą, że zapowiada to realizację forsownego planu rozbudowy chińskiego systemu energetyki jądrowej.

Z danych Państwowego Urzędu Energetyki wynika, że w 2011 zużycie energii elektrycznej w całym kraju wynosiło 4700 GWh. Przewiduje się, że do 2015 Chiny będą potrzebować ponad 6000 GWh.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.