Artur Soboń: To dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego i bezpieczeństwa energetycznego Polski

fot: Maciej Dorosiński

- Udało nam się porozumieć i uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049 - powiedział wiceminister Artur Soboń

fot: Maciej Dorosiński

Czwartkowe (22 kwietnia) rozmowy zakończyły związkowo-rządowe negocjacje nad umową społeczną dla górnictwa.

- Jestem przekonany, że jest to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział po zakończeniu rozmów wiceminister aktywów państowych Artur Soboń.

- Jesteśmy w ważnym momencie i dla polskiego rządu, i dla strony społecznej. Udało nam się porozumieć i uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób sprawiedliwy i pokazujący, co dalej na terenach pogórniczych - powiedział Soboń.

- Jestem przekonany, że jest to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki, a także tych terenów, w których dzisiaj dominuje funkcja przemysłu wydobywczego. Oprócz uzgodnionej treści umowy społecznej mamy również cztery załączniki. Jeden z nich określa zasady pomocy publicznej, kolejny określa inwestycje, które chcemy realizować, kolejny określa zakres, czyli o jakie gminy górnicze nam chodzi, a ostatni z załączników wskazuje na instrumenty pomocowe dla firm okołogórniczych i dla lokalnych wspólnot, jakimi są gminy górnicze - wskazał wiceminister aktywów państowych.

- To jest solidna praca, którą wykonaliśmy. Szkoda, że ona nie zamyka całego procesu, tylko go otwiera. Po parafowaniu tej umowy, bo dzisiaj mamy uzgodnioną treść i w środę chcemy ją parafować. Następnie strona społeczna zwróci się do swoich ciał statutowych, a my będziemy jednocześnie pracować nad wnioskiem prenotyfikacyjnym, cały czas nad nim pracujemy tak, aby wraz z podpisaniem umowy społecznej rozpocząć prace prenotyfikacji i notyfikacji tej formy pomocy publicznej czy tych instrumentów pomocy publicznej, które zapisaliśmy w umowie społecznej - dodał Soboń.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.