ARP: wynik górnictwa efektem m.in. przekształceń w branży

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Wydobycie węgla kamiennego wyniosło 52,2 mln t i było niższe niż w tym samym okresie 2014 r. o 1,47 mln t. Wydobycie węgla energetycznego zmniejszyło się o 5,2 proc., a węgla koksowego wzrosło o 9,5 proc. - poinformował Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego Oddziału ARP

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Niewielka strata netto górnictwa węgla kamiennego w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, wobec sięgającej w tym czasie niemal 1 mld zł straty na sprzedaży węgla, to efekt księgowych i finansowych następstw przekształceń w branży - wskazują eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu. Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węgla kamiennego m.in. na potrzeby Ministerstwa Energii. Dyrektor katowickiego oddziału Henryk Paszcza wyjaśnił przyczyny różnicy w wyniku na sprzedaży i wyniku finansowym netto.

Podczas wtorkowych (26 lipca) obrad zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników podano, że od początku stycznia do końca maja tego roku górnictwo straciło na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, 979 mln zł (pierwotnie mowa była o 970 mln zł - PAP), ale strata sektora netto wyniosła w tym okresie jedynie 10,3 mln zł. Wobec tego samego okresu ubiegłego roku wynik na sprzedaży poprawił się o ok. 250 mln zł, a wynik netto aż o ponad 1,1 mld zł.

W środę dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza wyjaśnił przyczyny różnicy w wyniku na sprzedaży i wyniku finansowym netto. Przypomniał, że wynik netto ukształtowany został przez wszystkie rodzaje działalności przedsiębiorstw górniczych, a w szczególności zbycie 11 kopalń i 4 zakładów z Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, co nastąpiło na przełomie kwietnia i maja tego roku. PGG to największa firma w branży.

- W konsekwencji przemieszczenia składników majątkowych oraz ludzi nastąpiła konieczność m.in. wyksięgowania z ewidencji Kompanii Węglowej wysokich rezerw pracowniczych, rezerw z tytułu szkód górniczych, rezerw na przyszłościową likwidację kopalń. Skutkiem rozwiązania tych rezerw było zaksięgowanie wysokich przychodów na pozostałej działalności operacyjnej, co spowodowało bardzo wysoki poziom dodatniego wyniku na tej działalności i wpłynęło na dużą poprawę wyniku finansowego netto całego sektora - wyjaśnił dyrektor.

Dodał, że wynik na tzw. pozostałej działalności operacyjnej był zdecydowanie wyższy niż poniesiona strata ze sprzedaży węgla w wysokości 979 mln zł, którą ukształtowały koszty sprzedanego węgla oraz przychody z jego sprzedaży.

- Ponadto, do czasu zakończenia prac aktuariuszy i biegłych rewidentów, z wyników spółki, która nabyła kopalnie i zakłady, są wyłączone skutki przeprowadzonej transakcji. W miarę upływu kolejnych miesięcy wynik finansowy netto uwzględniał będzie wszystkie skutki dotyczące prowadzonych przekształceń restrukturyzacyjnych w sektorze - zapewnił dyrektor Paszcza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.