ARP otwarło w Katowicach Centrum Obsługi Przedsiębiorców

fot: Jacek Madeja/ARC

Katowicki COP to druga tego typu placówka w Polsce

fot: Jacek Madeja/ARC

Katowickie Centrum Obsługi Przedsiębiorców, które uruchomiła Agencja Rozwoju Przemysłu, to druga tego typu placówka w Polsce. Głównym zadaniem COP jest wspracie małych i średnich przedsiębiorstw m.in. poprzez szeroką ofertę pożyczkową i leasingową.

Działaność COP, które mieści w siedzibie ARP w Katowicach przy ul. Lompy, została zainaugurowana w piątek, 26 kwietnia. Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, podczas uroczystości otwarcia zaznaczył, że to druga tego typu placówka w Polsce (w marcu otwarto pierwszy COP we Wrocławiu).

- Katowice to miasto, które jest de facto gospodarczą stolicą Polski. Woj. śląskie to ogromny potencjal oraz ogromna rzesza przedsiębiroców. ARP do tej pory było utożsamiano z tradycyjnym przemysłem, restrukturyzacjami w trudnych branżach i pomocą dużym przedsiębiorcom. Zmiany w gospodarce, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw skłoniły nas do przeglądu strategii. Dlatego bardziej otwieramy się na sektor MŚP. Przygotowaliśmy specjalną ofertę pożyczkową, z którą przedsiębiorcy mogą zapoznać się w naszych Centrach Obsługi Przedsiębiorców. Do zadania podchodzimy ambitnie, bo w tym roku planujemy utworzenie co najmniej pięciu COP-ów. Reguła jest jedna – ułatwiamy dostęp do kapitału tam, gdzie przedsiębiorcy go potrzebują – powiedział Kolczyński.

- Cieszymy się, że to jest drugie COP w Polsce. To pokazuje, że woj. śąskie ma strategiczne znaczenie dla gospodarki polskiej. W woj. Śląskim jest prawie 500 tys. przedsiębiorstw, prawie 350 tys. działalności gospodarczych. Ten potencjał jest naprawdę bardzo wysoki – dodał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W COP przedsiębiorcy mogą zapoznać się z ofertą pożyczkową, leasingową oraz możliwościami eksportowymi. Chodzi o pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać również z pożyczek restrukturyzacyjnych. Na wsparcie w postaci pożyczek ARP chce w tym roku przeznaczyć 200 mln zł.

Drugim obszarem jest oferta leasingowa. W tym przypadku chodzi o finansowanie leasingu, w którym przedmiotem będą specjalistyczne maszyny i urządzenia, które przez instytujce bankowe są zaliczone do trudnych do uzyskania w leasingu

- Nie chcemy konkurować z bankami i oferujemy inny produkt. Chcemy się skupić na tych trudniejszych rzeczach, związanych chociażby z rodzimym przemysłem na Śląsku, czyli maszynami i urządzeniami, których nikt nie chce finansować leasingiem, dlatego, że jest ograniczony rynek wtórny na takie dobra. Mając długoletnie doświadczenie w finansowaniu ciężkich przemysłów potrafimy sobie z tym poradzić – argumentował Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP.

Trzecim obszarem funkcjonowania COP ma być działalność proeksportowa prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy będą tu mogli znaleźć informacje na temat instrumentów wspierających eksport.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.