ARP chce dokapitalizować Fabrykę Przewodów Energetycznych w Będzinie

fot: Krystian Krawczyk

Jak nieoficjalnie dowiaduje się Rzeczpospolita, propozycje taryf tylko na cenę energii wynoszą między 780 zł a nawet ponad 900 zł za MWh

fot: Krystian Krawczyk

Agencja Rozwoju Przemysłu chce dokapitalizować Fabrykę Przewodów Energetycznych w Będzinie, by wzmocnić jej pozycję przy transformacji energetycznej Polski - poinformowała PAP ARP. Jak wskazano, jako inwestor strategiczny rozważy więc odstąpienie od sprzedaży części majątku spółki.

FPE od 2023 r. znajduje się w procesie restrukturyzacji i realizuje układ zawarty z wierzycielami. “Pomimo strat z lat poprzednich, obecne wyniki spółki są na zadawalającym poziomie. Restrukturyzacja ma na celu stabilizację sytuacji finansowej i przygotowanie spółki do dalszego rozwoju“ - zaznaczyła ARP w informacji dla PAP.

Agencja poinformowała, że obecnie finalizuje proces dokapitalizowania FPE, co ma na celu wsparcie jej rozwoju oraz wzmocnienie pozycji w procesie transformacji energetycznej Polski. “Zmiana siedziby spółki nie jest przewidziana. Wzmocnienie FPE pozostaje priorytetem, a dokapitalizowanie umożliwi realizację kluczowych inwestycji“ - podkreślono.

PAP zapytała, jakie plany ma ARP względem tej spółki i czy szuka dla niej inwestora.

“Inwestorem strategicznym dla FPE jest ARP, który po dokapitalizowaniu stanie się jej większościowym akcjonariuszem z pakietem ponad 80 proc. Następnie przystąpimy do opracowania wieloletniej strategii rozwoju spółki. W dalszej perspektywie nie wykluczamy również współpracy z koinwestorem, który mógłby wspierać rozwój FPE, szczególnie w kontekście jej potencjału na rynku energetycznym i kolejowym“ - poinformowała ARP.

Agencja podkreśliła, że spółka FPE ma znaczący potencjał rozwojowy. “Planuje inwestycje w sektorze energetycznym i kolejowym, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. FPE aktywnie działa poza granicami Polski, a dalszy rozwój tej części działalności jest jednym z priorytetów. Dokapitalizowanie przez ARP stworzy fundamenty dla realizacji tych celów“ - dodano w informacji.

Wcześniej, 11 marca br. ARP ogłosiła przetarg na sprzedaż działki z budynkiem administracyjnym należącej do Fabryki Przewodów Energetycznych (FPE) w Będzinie. Przetarg ma odbyć się 30 kwietnia br. jednak z informacji, jakie PAP uzyskała w ARP wynika, że plany dotyczące transakcji zbycia tego majątku mogą ulec zmianie.

“Sprzedaż wskazanej nieruchomości wynika z założeń restrukturyzacyjnych FPE, które mają na celu optymalizację struktury majątkowej spółki. Jednocześnie, w związku z planowanym rozwojem FPE, spółka aktualnie rozważa rezygnację z tej transakcji. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po dokładnej analizie strategicznych potrzeb spółki“ - poinformowała PAP Agencja.

Z informacji na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika, że 15 kwietnia br. Agencja Rozwoju Przemysłu wystąpiła do urzędu o zgodę na koncentrację w związku z planami przejęcia Fabryki Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie obecnie należącej do Skarbu Państwa. ARP sprawuje teraz nad nią nadzór zarządczy.

We wrześniu 2024 r. ówczesny prezes ARP Michał Dąbrowski pytany przez PAP o przyszłość Fabryki Przewodów Energetycznych Będzin przyznał, że w ostatnich latach “fabryka ta mocno podupadła“. Podkreślił, że znaczenie FPE Będzin w portfelu ARP zostanie “bardzo wzmocnione“ i dodał, że fabryka ma istotne znaczenie w związku z transformacją energetyczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,37 zł za litr

W piątek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,55 zł, a oleju napędowego - 6,37 zł. Oznacza to, że względem czwartku cena maksymalna benzyny 95 jest wyższa, natomiast obniżyła się cena diesla i benzyny 98.

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.