ArcelorMittal: wynagrodzenia wzrosną o ponad 400 zł brutto

1511449924 wielki piec nr2 ampoland

fot: ArcelorMittal Poland

Wielki piec nr 2 w dąbrowskiej hucie AM Poland przejdzie naprawę, która pozwoli na jeszcze kilka lat pracy

fot: ArcelorMittal Poland

Jak poinformowala Śląsko-Dąbrowska Solidarność 5 lutego zakładowe organizacje związkowe podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe na lata 2018-2019. W ciągu dwóch lat wynagrodzenia w ArcelorMittal Poland wzrosną średnio o ponad 400 zł brutto. 

Zgodnie z porozumieniem od stycznia płace zasadnicze wszystkich osób zatrudnionych w AMP zostały zwiększone o 120 zł brutto. Ta podwyżka oznacza wzrost pozostałych składników wynagrodzeń, takich jak: dodatek motywacyjny, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatek za pracę w porze nocnej. Wzrosną także składki odprowadzane przez pracodawcę na pracowniczy fundusz emerytalny oraz m.in. odprawy emerytalne. – Pracownik zyska miesięcznie średnio ponad 200 zł brutto – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland.

W kwietniu tego roku wejdą w życie także podwyżki indywidualne płac zasadniczych. Pula środków przeznaczonych na ten cel w przeliczeniu wynosi 30 zł na jednego zatrudnionego. – To oczywiście średnia. W praktyce będą to różne sumy. Dzięki puli na podwyżki indywidualne przełożeni będą mieli możliwość zniwelowania różnic płacowych w poszczególnych grupach zawodowych czy nagrodzenia wyróżniających się pracowników – podkreśla szef Solidarności w AMP, dodając, że te podwyżki przełożą się na kolejny wzrost pozostałych składników miesięcznych wynagrodzeń.

W porozumieniu zapisano także zmianę zasad wypłacania tzw. rocznej nagrody za wkład pracy w funkcjonowanie spółki. Od 2018 r. nagroda ta w wysokości 250 zł brutto będzie wypłacana po zakończeniu każdego kwartału. Dodatkowo, jeżeli w danym kwartale osiągnięty zostanie zakładany wskaźnik EBITDA, każdy pracownik dostanie 100 zł. Możliwe będzie także podwyższenie tej kwoty, jeżeli wyniki finansowe będą lepsze niż planował pracodawca. Maksymalnie nagroda będzie mogła wynieść 420 zł. Nagrodę uzależnioną od uzyskania zakładanego zysku z działalności operacyjnej pracownicy AMP będą otrzymywali w maju, sierpniu, listopadzie i lutym następnego roku kalendarzowego.

Takie same zasady dotyczące wypłaty nagrody rocznej będą obowiązywały również w przyszłym roku. Płace zasadnicze, podobnie jak w 2018 r. wzrosną średnio o 150 zł brutto. 120 zł wyniosą podwyżki obligatoryjne dla wszystkich pracowników spółki. Średnio 30 zł zostanie przeznaczone na podwyżki indywidualne. Uwzględniona zostanie również inflacja. Jeżeli w 2018 roku jej wskaźnik przekroczy 2 proc., wówczas w przyszłym roku płace w ArcelorMittal Poland zostaną dodatkowo zwaloryzowane o 1 proc. za każdy wzrost wskaźnika inflacji o 0,1 proc. (Maksymalnie do wskaźnika inflacji wynoszącego 3,5 proc.)

Jerzy Goiński zaznacza, że podpisując porozumienie płacowe na okres dwóch lat, związkowcy chcieli pokazać pracownikom, jakie mają możliwości rozwoju w AMP. – Nasza decyzja miała związek z sytuacją na rynku pracy, na którym jest coraz więcej miejsc pracy dla hutników. Daliśmy pracownikom sygnał dotyczący tego, co ich czeka w ArcelorMittal Poland. Mają możliwość wyboru: czy to, co wynegocjowaliśmy w ramach ogromnego kompromisu z pracodawcą, jest dla nich satysfakcjonujące, czy będą szukać pracy gdzie indziej – mówi Jerzy Goiński. Zaznacza, że związkowcom udało się podpisać porozumienie płacowe na początku roku kalendarzowego, a rozmowy z pracodawcą nie przeciągały się miesiącami, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Łącznie spółka zatrudnia ok. 10 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.