ArcelorMittal Poland szykuje wielkie zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić tysiąc hutników

To będą bardzo smutne święta dla śląskich hutników. W czterech hutach posady straci ponad tysiąc osób. To jedno z najbardziej radykalnych cięć w polskich firmach.

Gregor Muenstermann, prezes ArcelorMittal Poland (AMP), zalecił w październiku polskim hutom szukanie oszczędności. Na odzew nie trzeba było długo czekać.

— 26 listopada do Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej wpłynęło pismo, w którym zarząd ArcelorMittal Poland informuje, że przeprowadzi zwolnienia grupowe w 2009 r. Chodzi o zwolnienie 980 osób z 10 765 obecnie zatrudnionych — mówi Marcin Chudy, zastępca kierownika pośrednictwa pracy w Urzędzie Pracy (UP) w Dąbrowie Górniczej.

Pismo wpłynęło do UP w Dąbrowie Górniczej, ponieważ tam znajduje się centrala spółki, której podlegają pozostałe huty, zlokalizowane w Krakowie, Sosnowcu i Świętochłowicach Śląskich - podał w środę \"Puls Biznesu\".

Cięcia w Polsce...
Wcześniej, bo w październiku, do dąbrowskiego UP wpłynęło pismo z dyrekcji dąbrowskiego oddziału Huty Katowice o planach zwolnienia 200 osób. Poza tym spółka Milterm, która świadczyła usługi na rzecz AMP, poinformowała o redukcji zatrudnienia o 127 osób. W ostatnim czasie prezes Muenstermann systematycznie spotyka się z pracownikami polskich hut i na bieżąco informuje o konieczności cięcia kosztów oraz o trudnej sytuacji związanej ze światowym kryzysem. Międzynarodowy koncern ArcelorMittal (AM), który kontroluje polską spółkę, poinformował najpierw o ograniczeniu produkcji o 15 proc., teraz mówi się o spadku do 30 proc. Według Franka Schulza, prezesa AM na Europę, kryzys najbardziej odczują polskie zakłady z powodu niskiej konkurencyjności wyrobów, wysokich cen surowca, co przekłada się na ich jakość. Z naszych informacji wynika, że największe ograniczenie produkcji w zakładach ArcelorMittal w Europie ma nastąpić w naszym kraju. Już wygaszono dwa wielkie piece, w Krakowie i Dąbrowie Górniczej.

— Ale nie wiemy, czy to wystarczy. Grudzień z reguły jest bardzo słabym miesiącem, więc powinniśmy się liczyć z dalszym spadkiem zamówień, a tym samym z kolejnymi decyzjami wynikającymi z tej trudnej sytuacji — tłumaczył załodze prezes Muenstermann.

...i w USA
ArcelorMittal zredukuje też ok. 2,4 tys. miejsc pracy w swej amerykańskiej fabryce w stanie Indiana - podała z kolei \"Rzeczpospolita\". Powodem zwolnień jest spadek zamówień. Prognozy dla branży w USA są bardzo niekorzystne, przewiduje się iż obecny globalny kryzys finansowy może spowodować spadek produkcji stali w Ameryce Północnej nawet o 40 proc.

Uspokajano, że zwolnień nie będzie

Przypomnijmy, że jeszcze w połowie października solennie zapewniano pracowników ArcelorMittal w Polsce, że zwolnienienia grupowe nie są planowane. Na spotkaniu z prezesem AMP Gregorem Muenstermannem na pytanie z sali, czy należy bać się utraty pracy, hutnicy usłyszeli:
- Pragnę uspokoić pracowników, że nie zamierzamy dokonywać żadnych gwałtownych posunięć skutkujących rozwiązywaniem umów o pracę. Nie przewidujemy jakichkolwiek zwolnień grupowych z powodu ograniczenia produkcji. Pragniemy przetrwać ten trudny okres na rynku stalowym bez konieczności stosowania rozwiązań pogarszających sytuację finansową pracowników ArcelorMittal Poland SA.

Zarząd ArcelorMittal Poland planuje, że oszczędności przyniosą rocznie 300 mln EUR (1,4 mld zł). Średnia płaca w spółce wynosi 4,5 tys. zł brutto, ale około 60 proc. załogi ma 3,6 tys. brutto. Zwalniani pracownicy mają uzyskać odprawy, ale na razie nie wiadomo, jakiej wysokości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.