ArcelorMittal inwestuje w Polsce

Wzrośnie produkcja blach. Koncern zainwestuje w huty ponad 2 mld zł

. Stalowy gigant ArcelorMittal zapowiada cięcia w swoich zakładach na świecie, ale nie w Polsce. U nas zarabia znakomicie i dlatego szykuje nowe inwestycje. – Polskie firmy są najlepsze w naszym koncernie zatrudniającym 320 tys. pracowników w 20 krajach – przyznaje Gonzalo Urquijo z zarządu stalowego potentata.

Szefowie koncernu nie ujawniają przychodów ArcelorMittal Poland, ale z dostępnych analiz wynika, że istotną część zysku grupy (w 2007 r. przekroczył 10 mld dol.) przyniosła sprzedaż wyrobów z polskich hut. – Przewiduję w najbliższych latach nie gorszą koniunkturę. Zapotrzebowanie na stal będzie rosło nie tylko w Polsce, ale także w regionie, w Czechach, na Węgrzech, Słowacji i oczywiście na Wschodzie, przede wszystkim na Ukrainie – podkreśla Henryk Hulin, prezes huty ArcelorMittal Warszawa - napisała \"Rzeczpospolita\".

Dlatego mimo ogłoszenia przez centralę ArcelorMittal programu oszczędnościowego, który ma przynieść w ciągu pięciu lat 4 mld dolarów, Gerhard Renz, wiceprezes koncernu, zapowiada w Polsce nowe inwestycje. Właśnie w hucie AM Warszawa ruszyła wybudowana za 84 mln euro najnowocześniejsza w Europie walcownia prętów. Potężna instalacja jest na tyle uniwersalna, że może produkować pręty o różnych przekrojach, także kątowniki i ceowniki – docelowo 650 tys. ton rocznie. – Będziemy różnicować asortyment, w zależności od zapotrzebowania rynku, wprowadzać i oferować nowe produkty, także niszowe, aby maksymalnie uniezależnić się od wahań koniunktury. Na razie próbujemy sprostać ogromnemu popytowi na warszawskim rynku budowlanym – mówi prezes Hulin.

Huta, która zatrudnia 740 pracowników, planuje maksymalne wykorzystanie unowocześnionych stalowni. Już teraz warszawskie stale trafiają do przemysłu maszynowego i łożyskowego. Prezes Hulin chce, aby stopniowo prostsze wyroby uzupełniane były o wyżej przetworzone. Dotyczy to nie tylko oferty warszawskiej huty, która sprzedała w zeszłym roku 477 tys. ton wyrobów, a jej przychody w 2007 r. sięgnęły 1,045 mld zł.

ArcelorMittal zamierza robić więcej blach dla przemysłu motoryzacyjnego i produkującego sprzęt gospodarstwa domowego. Na rozbudowę potencjału, nowe przedsięwzięcia i modernizacje firma wydała w ostatnich trzech latach w swoich polskich zakładach 920 mln euro. Inwestycje te obejmowały m.in. walcownię gorącą blach w Krakowie, linię ciągłego odlewania stali w Dąbrowie Górniczej, linię powlekania organicznego w Świętochłowicach, modernizację walcowni w Sosnowcu. Już zaplanowano zwiększenie mocy nowej walcowni gorącej i budowę nowej ocynkowni w Krakowie, co będzie kosztowało ArcelorMittal 1,2 mld zł. Koncern, który ma już większość największych polskich hut, chciałby sięgnąć teraz po Hutę Łabędy.

– Potwierdzam, że jest ona w polu zainteresowania ArcelorMittal, ale przed zakończeniem procesu prywatyzacji nie wypowiadamy się na temat ewentualnych przejęć – mówi „Rz” Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal wytwarza ponad 100 mln ton stali. Produkcja w Polsce to jedynie około 5 proc. całej produkcji koncernu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.