Andrzej Tor: Serce całej kopalni
fot: Jarosław Galusek
Andrzej Tor, wiceprezes JSW, uważa, że udostępnienie złoża "Bzie-Dębina 1 Zachód" a bardzo duże znaczenie dla gospodarki kraju, a na pewno kluczowe dla regionu jastrzębsko-pszczyńskiego
fot: Jarosław Galusek
Andrzej Tor, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej:
- Udostępnienie złoża „Bzie-Dębina 1 Zachód” ma kluczowe znaczenie dla istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Centralnym punktem tej inwestycji jest szyb „Bzie 1”. To serce całej kopalni. Faktycznie mamy do czynienia z budową nowej kopalni, mówimy jednak o rozbudowie, bo szereg funkcji pełnić będą obiekty już istniejące. Dzięki temu ograniczymy koszty i oddziaływanie na środowisko. Aby prowadzić eksploatację, nie wystarczy mieć pozwolenie i kapitał, trzeba także opanować zagrożenia naturalne. Z analiz wiodących ośrodków naukowych wynika, że przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki będzie można prowadzić w tym rejonie bezpieczną eksploatację. Rozbudowa kopalni „Zofiówka” to również ingerencja w środowisko naturalne. Priorytetem dla nas jest znalezienie kompromisu, który pozwoli pogodzić interesy największego pracodawcy w regionie z interesami mieszkańców. Podjęliśmy więc szereg działań zmierzających do minimalizowania wpływu inwestycji na środowisko. Wykorzystaliśmy istniejącą powierzchniową infrastrukturę technologiczną kopalni macierzystej: nie musimy na przykład budować zakładu przeróbczego, który ze względu na swój obszar i emisję hałasu silnie oddziałuje na otoczenie. Przed rozpoczęciem eksploatacji wykonamy inwentaryzację obiektów na powierzchni, żeby określić ich wrażliwość na szkody górnicze, a działania profilaktyczne, dotyczące zabezpieczenia przed skutkami eksploatacji, prowadzone będą z wyprzedzeniem. Skutki działalności górniczej będą na bieżąco usuwane. Tam, gdzie eksploatacja zagrażać będzie obiektom ważnym dla społeczności lokalnej, będzie ograniczana. Skała płonna uzyskana w procesie mechanicznej przeróbki węgla będzie lokowana na już istniejących składowiskach bądź wykorzystywana do robót inżynieryjnych. Podobnie, jeśli chodzi o wody słone, które będą deponowane w oparciu o istniejące instalacje. Chcemy także wykorzystać nasze dobre doświadczenia dotyczące utylizacji metanu. Planujemy budowę stacji odmetanowania w pobliżu szybu oraz montaż układów kogeneracyjnych, wykorzystujących metan jako paliwo. Inwestycja ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki kraju, a na pewno kluczowe dla regionu jastrzębsko-pszczyńskiego. Umożliwi ona zapewnienie odpowiedniej ilości surowca do produkcji koksu hutniczego. Regionowi pozwoli na utrzymanie pozycji największego producenta węgla koksowego, dzięki niej powstanie 1700 miejsc pracy, a do budżetów gmin i powiatów wpłyną dodatkowe przychody z tytułu podatków. Samej spółce umożliwi natomiast produkowanie od 9,5 do 10 mln ton węgla koksowego rocznie.