Andrej Babiš: Żaden wniosek nie zostanie wycofany. Nic takiego nie będzie miało miejsca

fot: Kajetan Berezowski

- Oba kraje mogłyby zawrzeć porozumienie. W grze są także finansowe rekompensaty. Jednak Czechy w ramach negocjacji nie zamierza wycofywać wniosku do TSUE – stwierdził dalej Andrej Babiš

fot: Kajetan Berezowski

Republika Czeska nie wycofa wniosku do TSUE w sprawie kopalni Turów – poinformował krótko przed 10,30 telewizyjny kanał informacyjny CT24.

- Żaden wniosek nie zostanie wycofany. Nic takiego nie będzie miało miejsca, to jest wykluczone – cytuje czeskiego premiera kanał CT24.Teraz ruch ma polska strona, żeby zawnioskowała jakieś rozwiązanie – dodał Andrej Babiš.

- Oba kraje mogłyby zawrzeć porozumienie. W grze są także finansowe rekompensaty. Jednak Czechy w ramach negocjacji nie zamierzają wycofywać wniosku do TSUE – stwierdził dalej cytowany przez CT24 premier Andrej Babiš.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Wyceniają szkody już wyrządzone działalnością kopalni na 175 mln koron (30 mln zł). Czesi domagają się również zaprzestania działalności przez turowską kopalnię.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ramach środków tymczasowych nakazał Polsce w ub. tygodniu natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Czeski kanał informacyjny CT24 informuje ponadto o planach organizacji „Ręce precz od Turowa” o planowanych akcjach blokady drogi tranzytowej Hrádek nad Nisou – Kopačov 25 maja br. od 14.15, co najmniej – jak podaje CT 24 – przez kolejnych 18 godzin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.