AMP: w poniedziałek wznowienie rozmów płacowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jak zapewnili przedstawiciele huty, przed rozpoczęciem rozruchu wielkiego pieca ArcelorMittal Poland przekaże informacje na temat tego procesu zarówno do WIOŚ, jak i Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tak by mieszkańcy z wyprzedzeniem zostali poinformowani o jego szczegółach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Podczas zakończonych w nocy z piątku (24 marca) na sobotę negocjacji płacowych w koncernie hutniczym ArcelorMittal Poland przedstawicielom organizacji związkowych nie udało się osiągnąć porozumienia z pracodawcą. Rozmowy będą wznowione w poniedziałek w południe.

W siedzibie dyrekcji spółki od wtorku przebywa grupa związkowców, którzy czekają na podpisanie porozumienia. Podkreślają, że nie zamierzają opuścić budynku do momentu zakończenia negocjacji i zawarcia porozumienia.

- Negocjacje są bardzo trudne. Przedstawiliśmy pracodawcy kolejną propozycję porozumienia płacowego. Liczymy na to, że do poniedziałku przeanalizuje nasze postulaty. Mamy nadzieję na zakończenie rozmów - poinformował w sobotę przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland Jerzy Goiński.

W negocjacjach biorą udział liderzy wszystkich organizacji związkowych działających w koncernie. Rozmowy płacowe prowadzone są od jesieni ubiegłego roku. Do tej pory stronom nie udało się osiągnąć porozumienia, mimo że zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy negocjacje powinny zostać zakończone jeszcze w grudniu 2016 r.

Według rzeczniczki ArcelorMittal Poland Sylwii Winiarek, w drodze dotychczasowych negocjacji udało się uzgodnić już wiele punktów.

- Pracodawca wdrożył już kilka działań, w tym automatyczną waloryzację składników płacowych i refundację opieki medycznej dla wszystkich zainteresowanych pracowników. Koszt tych działań i nasza aktualna propozycja podwyżek - średnio 117 zł na pracownika - oznacza, że łączna propozycja wzrostu wynagrodzenia w roku 2017 to 196 zł średnio na pracownika - poinformowała dyrektor personalna ArcelorMittal Poland Monika Roznerska.

Według informacji spółki, automatyczna waloryzacja składników płacowych wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy objęła: dodatek zmianowy, nagrodę jubileuszową i Kartę Hutnika, którą objętych jest ponad 95 proc. pracowników, a której średnia wartość to 21 proc. płacy zasadniczej.

- ArcelorMittal Poland objął już także wszystkich zainteresowanych pracowników pakietem opieki medycznej, którego koszt jest refundowany przez pracodawcę. Do programu zapisało się ok. 8 tys. pracowników. Dodatkowo strony uzgodniły zwiększenie minimalnej płacy zasadniczej w ArcelorMittal Poland, co w praktyce dla pracownika zatrudnionego w systemie zmianowym oznacza miesięczne wynagrodzenie brutto na poziomie o 70 proc. wyższym od wynagrodzenia minimalnego w Polsce - podała spółka.

Pozostające rozbieżności między stanowiskami stron to kwota wzrostu wynagrodzenia i wysokość nagrody rocznej. Propozycja pracodawcy to odpowiednio 117 zł podwyżki i 1,3 tys. zł nagrody. - Do uzgodnienia pozostały nam już tylko te dwa punkty. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się dojść do porozumienia - oceniła dyr. Roznerska.

W swoim zmodyfikowanym stanowisku związkowcy domagają się podwyżek w wysokości 130 zł brutto do płacy zasadniczej dla każdego pracownika oraz średnio 20 zł na pracownika na przeszeregowania indywidualne, a także nagrody rocznej w łącznej wysokości 1500 zł brutto. Związki domagają się także ustalenia minimalnej płacy zasadniczej w firmie na poziomie 2,3 tys. zł brutto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.