Amerykanie zabiegają o społeczną akceptację dla górnictwa

USA coal campaigne 3

fot: Consol Energy

Amerykanie prowadzą intensywną kampanię społeczną, by przekonać obywateli o roli węgla w bezpieczeństwie energetycznym kraju

fot: Consol Energy

Ogromne bilbordy stanęły przy amerykańskich autostradach: „Wydobywamy węgiel, który daje siłę narodowi, „Amerykańska wielkość zaczyna się u nas”, „Cokolwiek robisz, to za tym stoi nasz węgiel”. Oto tylko niektóre z haseł na nich widniejących.

Kampania reklamowa amerykańskiego koncernu Consol Energy ma uświadomić amerykańskiemu społeczeństwu, jak ważny jest węgiel dla bezpieczeństwa energetycznego USA.

- Około 50 proc. produkowanej u nas energii elektrycznej pochodzi z węgla. Bez niego nasze życie byłoby zupełnie inne. Elektryczność czyni życie milionów Amerykanów lepszym i bogatszym. Mamy doskonały węgiel. Wystarczy go na ponad sześć dekad. O energię możemy więc być spokojni - brzmi tekst zamieszczony w ulotce będącej elementem kampanii.

\"\"Bilbordy kampanii reklamowej górnictwa Consol Energy
fot. Consol Energy




Eksperci od PR przygotowali w sumie pięć spotów radiowych, dwa clipy telewizyjne, pięć prezentacji, siedem bilbordów i kilkanaście ulotek informacyjnych. Steven Winberg – wiceprezes Consol Energy przypomina, że USA zużywają do produkcji energii elektrycznej prawie 1 mld ton węgla rocznie i zużycie to rośnie.
- W ciągu najbliższych 20-30 lat czeka nas oszałamiający wzrost produkcji i zużycia energii elektrycznej w krajach rozwijających się. To jasne, że dominującym źródłem jej pozyskania będzie węgiel – wyjaśnia Winberg.

Pomysł promowania węgla jako paliwa, które odegra jeszcze ważną rolę w światowym miksie energetycznym nie urodził się jednak w Stanach Zjednoczonych. Osiem lat temu wpadli nań Niemcy. Przy pomocy plakatów, ulotek i płatnych ogłoszeń w popularnych tygodnikach pokazali perspektywy jakie ma górnictwo węgla kamiennego w obliczu zmieniającej się sytuacji paliwowo-energetycznej świata. Autorzy kampanii nie kryli, że wydobycie kosztuje, że ważne są miejsca pracy.

- Jeżeli porównamy koszty dotacji ze stanem ludności, uwzględniając przy tym wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków płaconych przez górnictwo, to okazuje się, że na każdego obywatela RFN wypada roczna kwota obciążeń w wysokości 20 euro. To nie podatek, ale premia za bezpieczeństwo. Tylko w taki sposób Niemcy zapewnią sobie bezpieczeństwo energetyczne i dodatkowe miejsca pracy. „Pamiętajmy! „Każde stanowisko pracy w górnictwie daje kolejne u przedsiębiorców kooperujących z górnictwem!” - brzmiało jedno z haseł.

Co ciekawe, przed trzema laty, na tego rodzaju kampanię zdecydowały się władze...Czeladzi. Na murach domów i przy drogach zawisły duże bilbordy informujące o górniczej historii miasta i korzyściach z tym związanych.

\"\"








\"\"Interaktywne menu na stronie internetowej Consol Energy przedstawia pokłady węgla ustylizowane na amerykańską flagę narodową
fot. Consol Energy


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.