Amerykanie przejechali 48 mld km mniej z powodu cen benzyny

Z powodu wzrostu cen benzyny Amerykanie przejechali od stycznia do maja 48 miliardów kilometrów mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym - wynika z oficjalnych statystyk opublikowanych w poniedziałek.

W samym maju amerykańscy kierowcy przejechali 407 mld km, mniej o 15 mld km niż rok wcześniej.

Jest to trzeci największy spadek liczby przebytych kilometrów w jednym miesiącu od 66 lat, od kiedy zaczęto prowadzić tego rodzaju statystyki.

Od 1983 do 2004 roku liczba przejechanych kilometrów przez użytkowników dróg w USA stale rosła. Wyjątek stanowił okres pierwszej wojny w Zatoce Perskiej (1990-1991).

W maju 2003 roku galon (3,78 litra) benzyny kosztował 1,70 dolara; w maju 2008 roku cena ta plasowała się w granicach 4 dolarów. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Na podium dwa śląskie zakłady

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia przez kopalnie węgla kamiennego w Polsce. Liderem produkcji niezmiennie jest Bogdanka, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się śląskie zakłady.

Powstanie tablica upamiętniająca internowanych w Zabrzu-Zaborzu. „Zadbamy o pamięć osób, którym zawdzięczamy wolność"

Jak poinformowała śląsko-dąbrowska "Solidarność", przy bramie prowadzącej do Zakładu Karnego w Zabrzu umieszczona zostanie tablica upamiętniająca osoby internowane po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. 

Jak Konopnicka odwiedziła hutę, a Żeromski dąbrowskich górników

Przemysłowa Dąbrowa Górnicza kryje wiele literackich tajemnic. W mieście, gdzie przed 100 laty dominowało hutnictwo i górnictwo, regularnie bywali literaci, muzycy czy politycy

Autonomiczne ściany w kopalniach. Najpierw wielkie obietnice, potem likwidacja spółki

Pisałem niedawno o kopalni Jan, czyli pierwszej zautomatyzowanej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Kiedyś dużo się o niej mówiło, a ja, ucząc się pilotażu szybowca, zobaczyłem ją z powietrza gdzieś na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.