Aleksander Grad: Brama do debiutów kolejnych spółek jest szeroko otwarta

Grad aleksander debiut jsw GAL

fot: Jarosław Galusek

- Przełamaliśmy dzisiaj pewien mit, że sektor węglowy w Polsce jest mało atrakcyjny i nie kieruje się prawami ekonomii, że nie interesują się nim instytucje finansowe - powiedział minister Grad

fot: Jarosław Galusek

Swoimi refleksjami po debiucie giełdowym JSW podzielił się z portalem nettg.pl minister skarbu, Aleksander Grad.

 

Czy debiut Jastrzębia to jest dobra prognoza dla kolejnych spółek węglowych?


Przełamaliśmy dzisiaj pewien mit, że sektor węglowy w Polsce jest mało atrakcyjny i nie kieruje się prawami ekonomii, że nie interesują się nim instytucje finansowe. Ta oferta publiczna i debiut dobitnie pokazują, że zarówno inwestorzy finansowi krajowi jak i zagraniczni bardzo dobrze ocenili ten biznes, kupili akcje, a dzisiaj są wzrosty na debiucie. To daje nadzieję, że JSW ma duży potencjał, ale jest też otwarciem bardzo szeroko nie tylko furtki ale i bramy dla innych spółek węglowych. Pokazaliśmy, że można takie projekty realizować w krótkim okresie czasu. Jestem przeciwnikiem takich pomysłów, że za trzy lata jakaś spółka będzie debiutować na giełdzie. Myślę że JSW, a wcześniej Bogdanka, to dobry przykład dla firm z tego sektora.


Która ze spółek zadebiutuje jako pierwsza, Holding czy Węglokoks?


Nie wiem, nie nadzoruję tych firm, w związku z tym to bardziej pytanie do premiera Pawlaka. Ja uważam, że zarówno jedna jak i druga z nich powinna natychmiast uruchomić przygotowania, ale przygotowania nie werbalne lecz faktyczne. Musimy wiedzieć, jakie w spółkach następują zmiany, jak przebiegają procesy restrukturyzacji, obniżenia kosztów, optymalizacji biznesu i na końcu takiego procesu jest oferta publiczna, bo wtedy będzie ona atrakcyjna dla inwestorów.


4 tys. zł dla każdego pracownika JSW to była cena, jaką trzeba było zapłacić za spokojną prywatyzację?


Proszę tego tak nie traktować. Przy każdej prywatyzacji były różne bonusy dla załogi, przypomnę, że w Bogdance to było ponad 5 tys. zł. Jeżeli jest podział zysku i w jakieś części ten zysk przypada na premie dla załogi, to ja nie mam nic przeciwko temu, żeby załoga partycypowała w jego podziale.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.