Aktualności

Górnicza robota na rzecz turystów

Zabytkowe kopalnie, co jest zupełnie normalne, są postrzegane przez pryzmat turystyki i liczby osób, które je odwiedzają. W tym względzie absolutnym liderem jest Wieliczka, która podsumowała miniony rok nie tylko pod kątem odwiedzających, ale także ogromu wykonanych prac. Trzeba pamiętać, że nawet w takim zakładzie, który już nie prowadzi wydobycia, roboty górnicze są

Hel trafia na eksport, azot na rynek krajowy

Orlen udostępnił dane na temat produkcji ubocznej uzyskiwanej ze złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Poza ropą, gazem i siarką spółka uzyskuje także takie gazy jak azot, hel czy propan-butan. Produktem eksportowym kierowanym na rynki europejskie pozostaje niezmiennie hel. Ten szlachetny gaz pozyskiwany jest w spółce Orlen przez Oddział PGNiG w Odolanowie. Wyodrębnia się go tam z

Nagła śmierć w miejscu pracy

W minionym roku w kopalniach węgla kamiennego doszło do czterech zgonów z przyczyn naturalnych. To tyle samo, ile rok wcześniej, ale o połowę mniej niż w latach 2021 i 2022. Jedynie w kopalniach rud miedzi można mówić o poprawie sytuacji. W porównaniu do 2022 r. liczba zgonów naturalnych spadła tam z czterech do jednego przypadku. Mimo że przypadków nagłej śmierci z przyczyn

Bezpieczne kopalnie w świętokrzyskim uzdrowisku

240 lat temu Busko-Zdrój i tamtejsze warzelnie soli odwiedził król Stanisław August Poniatowski. Wizyta miała miejsce pod koniec zimy 1784 r. Stało się to niecały rok po tym, jak zawiązana w tym mieście Kompania Solna uzyskała przywilej królewski na poszukiwanie i warzenie soli oraz na poszukiwanie w dobrach królewskich węgla kamiennego. Busko-Zdrój położone jest w województwie

Miasto gwarków wspiera wydarzenia związane z tradycją górniczą

Z jednej strony społecznicy i miłośnicy swej małej ojczyzny, a z drugiej władze miasta z górniczą spuścizną. Sformalizowana współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej a władzami Tarnowskich Gór trwa już ponad siedem dekad. Jakie są jej ostatnie efekty? Nieco umownie za symboliczny początek tej współpracy można przyjąć to, co stało się w

Szerokie działania profilaktyczne

W kopalni Staszic-Wujek załoga wciąż walczy z zagrożeniami naturalnymi. W porozumieniu z jednostkami naukowymi prowadzone są działania profilaktyczne, w które zaangażowano w sposób szczególny działy wentylacji oraz tąpań. Budowana jest ponadto klimatyzacja centralna. Jako element aktywnej profilaktyki bezpieczeństwa pracy świetnie zdaje egzamin system PORTAS. Podstawowymi jego

1706712475 polnik pawel arc

Z dołu kopalni na… Marsa

W pracy często zjeżdża na dół, a po szychcie myślami jest w kosmosie. Paweł Polnik, inspektor w Oddziale Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii w ruchu Marcel kopalni ROW, stworzył system sterowania łazikiem marsjańskim, bazujący na głębokich sieciach neuronowych. Sieć neuronowa to połączenie elementów zwanych sztucznymi neuronami, które tworzą co najmniej trzy warstwy:

Chcą transformować pogórnicze tereny w Małopolsce

Zarząd województwa ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z transformacją pogórniczych obszarów Małopolski Zachodniej. Do rozdysponowania jest ponad 73,6 mln zł na zadania dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów zdegradowanych. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nabór wniosków będzie się odbywał z wykorzystaniem

1706713945 szyb franciszek um rudasl

Drugie życie Franciszka

Szyb Franciszek dawnej kopalni Wawel ma tętnić życiem. Takie zadanie postawił przed sobą rudzki samorząd. Prace w tym kierunku nabierają tempa, a ich efekty mają być widoczne w grudniu br. Docelowo w budynku biurowym zespołu zabudowań szybu ma bowiem powstać Lokalne Centrum Tradycji. Tam znajdzie się m.in. wystawa poświęcona historii dzielnicy Ruda, a także tego górniczego

Koniec chocholego tańca, czas na racjonalną restrukturyzację

- Od notyfikacji umowy społecznej zależy możliwość udzielenia pomocy publicznej dla górnictwa. Bez zgody Komisji Europejskiej w tym względzie nie będziemy mogli przeprowadzić procesu restrukturyzacji, który jest kosztowny i wymaga transferów z budżetu państwa – stwierdza w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie Janusz Steinhoff, b. wicepremier i minister gospodarki.

Ministerstwo odmówiło bytomskiej kopalni koncesji

Prywatna bytomska kopalnia Eko-Plus nie poszerzy obszaru wydobycia o tereny położone w granicach Bytomia, Piekar Śląskich oraz Radzionkowa. - Dotarła do nas decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 25 stycznia br. odmówiono udzielenia koncesji właścicielowi kopalni Eko-Plus na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”, położonej w

1706946989 transformator energa

Chińskie transformatory na placu budowy elektrowni w Ostrołęce

Na teren budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce dotarły dwa pierwsze transformatory blokowe z czterech wyprodukowanych w Chinach. Wszystkie trafiły drogą morską do Gdyni pod koniec stycznia. Dwa pozostałe na plac budowy mają dotrzeć w najbliższym czasie - podała Energa z Grupy Orlen. Energa poinformowała w piątek, 2 lutego, że cztery transformatory blokowe, które dla budowanego w

Dwoje kandydatów na prezesa NFOŚiGW

Justyna Glusman oraz Robert Gajda są kandydatami na stanowisko prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - wynika z informacji zamieszczonej w BIP Narodowego Funduszu. 19 stycznia rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosiła nabór kandydatów na stanowisko prezesa Funduszu oraz trzech zastępców

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało w piątek, 2 lutego, o powołaniu w skład rady nadzorczej banku: Macieja Cieślukowskiego, Hanny Kuzińskiej, Szymona Midery, Andrzeja Oślizło, Marka Panfila, Marka Radzikowskiego, Pawła Waniowskiego i Katarzyny Zimnickiej-Jankowskiej. Zostali oni zgłoszeni do RN przez Skarb Państwa. Rada nadzorcza Enei odwołała prezesa zarządu Pawła

Zaslepka

Gaz na europejskim rynku zdrożał

Gaz w holenderskim hubie TTF zdrożał w piątek, 2 lutego, w granicach 1,7 proc., najbardziej - w kontraktach na marzec. Są one wyceniane na 29,5 euro za MWh. Kontrakty na kolejne miesiące wiosenne i letnie zdrożały w granicach 1 proc., wyceny są na poziomie 30 euro za MWh. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym

Zaslepka

Spadki na rynku ropy

 Ropa Brent potaniała w piątek, 2 lutego, na rynku o 1,8 proc. do 77,3 dol. za baryłkę. Amerykańska ropa WTI staniała o 2,15 proc. do 72,2 dol. za baryłkę. W piątek rano Brent był wyceniany na 79 dol. za baryłkę, a WTI na nieco ponad 74 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W

Zaslepka

Złoty stracił do euro i dolara

Złoty w piątek, 2 lutego, stracił do euro i amerykańskiego dolara, a nieznacznie zyskał do franka szwajcarskiego. Po godz. 18 euro kosztowało nieco ponad 4,32 zł, dolar 4 zł, a frank ponad 4,62 zł. W ciągu dnia złoty stracił do euro 0,26 proc., do dolara ponad 1 proc., a do franka szwajcarskiego zyskał 0,06 proc. W piątek rano euro kosztowało niecałe 4,32 zł, dolar 3,97 a frank

Kolejna rezygnacja w Orlenie

Michał Róg złożył rezygnację z funkcji członka zarządu spółki - poinformował w piątek, 2 lutego, Orlen w komunikacie. Jak wskazano w informacji, Michał Róg 2 lutego 2024 r. złożył rezygnację z funkcji członka zarządu spółki z upływem dnia 5 lutego 2024 r. W czwartek, 1 lutego, Rada postanowiła odwołać Daniela Obajtka z funkcji prezesa zarządu Orlen SA z upływem dnia 5

1647343924 rafineria orlen 15

Zgłosili kandydatów do rady nadzorczej Orlenu

Skarb Państwa i Nationale-Nederlanden OFE zgłosili kandydatów do rady nadzorczej Orlenu - poinformowała w piątek, 2 lutego, spółka w komunikacie. Akcjonariusze Spółki, Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Skarb Państwa, w związku ze zwołanym na 6 lutego 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Orlen SA, w którego porządku obrad przewidziano m.in. powzięcie

1541761273 zak kedzierzyn kozle zak azoty

Grupa Azoty porozumiała się z instytucjami finansowymi

Grupa Azoty zawarła porozumienie z 13 instytucjami finansowymi; umożliwi to wypracowanie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy - poinformowano w komunikacie giełdowym spółki. Grupa wskazała także, że analizuje propozycję zmian dot. projektu Polimery Police, otrzymaną od wykonawcy projektu. Grupa Azoty poinformowała o zawarciu 2 lutego 2024 r. w imieniu własnym oraz spółek z

Skarb Państwa zgłosił kandydatów do składu Rady Giełdy

Jerzy Kalinowski, Piotr Prażmo, Iwona Sroka, Katarzyna Szwarc i Paweł Homiński zostali zgłoszeni przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jako kandydaci do składu Rady Giełdy - podała GPW na stronie internetowej. Pozostałymi kandydatami do Rady są Małgorzata Rusewicz, Artur Rzepka, Piotr Rybicki, Mariusz Patrowicz. Nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych

1706947739 kloska bolesta mkis

Nowy wiceminister w resorcie klimatu i środowiska

Premier Donald Tusk powołał na wniosek minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski Krzysztofa Bolestę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - podały w piątek, 2 lutego służby prasowe resortu. Jak poinformowano, Bolesta to mianowany urzędnik Komisji Europejskiej, w której pracował od 2004 r. do 2012 r., a także w latach 2020-2024. Od 2000 r. do