Ruszyła rekrutacja na Politechnikę Śląską. Dlaczego kierunki ścisłe?

1716556768 politechnikazajecia

fot: Politechnika Śląska

Absolwenci kierunków ścisłych mają o wiele większe szanse na rynku pracy niż humaniści

fot: Politechnika Śląska

Rozpoczęła się rekrutacja na Politechnikę Śląską. Na kandydatów czeka ponad 50 kierunków na I oraz II stopniu kształcenia. Rejestrować się można do 15 lipca 2024 roku. Uczelnia zachęca absolwentów szkół średnich do wybierania ścisłych kierunków studiów.

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, nic dziwnego, że chcąc za nim nadążyć część maturzystów woli zdobyć zawód kończąc rozmaite, specjalistyczne kursy, zamiast iść na studia. Czy słusznie? – To daje złudne wrażenie, że wykształcenie wyższe nie jest potrzebne. Tak myślą ci, którzy traktują uczelnie techniczne jako „szkółki” przygotowujące do pracy w przemyśle wytwórczym – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. – Tymczasem misją każdej szkoły wyższej jest, nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie młodych ludzi myślenia. Musimy wyposażyć ich w szereg kompetencji, które pozwolą im funkcjonować w bardzo szybko zmieniającym się świecie, w którym wiele rzeczy jest trudno przewidzieć. Musimy nauczyć studentów jak być kreatywnymi i innowacyjnymi, aby sprostali wyzwaniom rzeczywistości.

Jak podkreśla dr inż. Rafał Setlak, już teraz na rynku brakuje około 200 tysięcy inżynierów elektryków do pracy. - Te liczby powinny brzmieć zachęcająco, my dokładamy do tego atrakcyjną ofertę kształcenia - zaznacza.

Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy, to także otwarcie nowego, niepowtarzalnego etapu w życiu, budowanie relacji mistrz-uczeń, zawiązywanie przyjaźni, słowem – co potwierdza wielu absolwentów – najpiękniejszy okres w życiu. Jednym z absolwentów jest prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, naukowiec i europoseł, który w 1963 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika-energetyka na Politechnice Śląskiej.

Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej z całą mocą namawia młodych ludzi do studiowania. – To jest wyjątkowy okres, najważniejszy w całym życiu, kiedy nabieramy pewne cechy kulturowe, których się nie zdobędzie nigdzie poza uczelnią. To wyjątkowe kilka lat, w których kształtujemy całą swoją wizję świata, swój system poznawczy, a więc koniecznie na studia, a Politechnikę Śląską mogę polecić z pełnym przekonaniem i z całego serca – podsumował prof. Jerzy Buzek.

Studia na Politechnice Śląskiej poleca także Dagmara Jankowska, dziś już absolwentka Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. – Mój tato, również absolwent Politechniki Śląskiej, zabrał mnie na Dzień Otwarty. Ciekawiły mnie zarówno zagadnienia biologiczno-chemiczne jak i te dotyczące materiałów. Tam zobaczyłam wszystko na własne oczy i nie wahałam się już nad wyborem kierunku studiów, postawiłam na Inżynierię Materiałową na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Miałam spore obawy dotyczące matematyki i fizyki, aczkolwiek nie taki diabeł straszny jak go malują. Oba przedmioty zaliczyłam, mimo, że żadnego z nich nie rozszerzałam na maturze, zaczynałam więc z poziomu podstawowego – wspomina Dagmara, która po ukończeniu studiów nie miała najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.