Aktualności

Węglowa ekspozycja w Dolinie Górnika nadal w sferze planów

Chorzowska Dolina Górnika lata świetności ma już dawno za sobą. Miasto zamierza dokonać tam renowację terenu, ale brakuje na to pieniędzy. Na razie znaleziono tylko środki na to, żeby zaktualizować koncepcję przebudowy tego terenu. - Miasto Chorzów posiada dokumentację projektową na zagospodarowanie terenu Doliny Górnika, która obecnie wymaga aktualizacji. W budżecie

1707987090 niezgoda antarktyda

Maraton w krainie pingwinów

Wybrać się aż na Antarktydę, aby przebiec maraton? Nie brakuje pewnie tych, którzy nazwaliby taki pomysł szaleństwem. Z pewnością nie zalicza się do nich Ireneusz Niezgoda, maratończyk z krwi i kości. Korona maratonów świata, którą zdobył – zobowiązuje. Jak powiada, nadarzyła się okazja, trzeba było pakować walizki i stawać w szranki rywalizacji z elitą. – To był już

Ucieczki górników z PRL

Obiegowa opinia głosiła, że w Polsce Ludowej górnicy mieli wspaniałe życie i zarabiali grube pieniądze. Jeśli tak, to dlaczego tak wielu z nich podejmowało próby ucieczki za granicę do państw kapitalistycznych? Sporo udokumentowanych prób ucieczek na Zachód dotyczy południowej granicy z Czechosłowacją na terenie Sudetów. Takie przypadki zdarzały się już kilka lat po

To nie kopalnie emitują CO2

Rozmowa z MARKIEM BALTEM, europosłem z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Notyfikacja umowy społecznej dotyczącej górnictwa jest przedmiotem rozmów pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską. Czy proponowany na 2049 r. koniec górnictwa węglowego w Polsce jest terminem realnym? Termin zamknięcia ostatniej kopalni węgla do celów opałowych do 2049 r. jest terminem

Na czym polega problem Polski?

Rozmowa z prof. JERZYM BUZKIEM, posłem do Parlamentu Europejskiego Bruksela zaprezentowała swoje propozycje w zakresie celu klimatycznego do 2040 r. Unia Europejska chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych netto aż o 90 proc. Polska ustami ministerialnych urzędników nie zgadza się na nowe propozycje Komisji Europejskiej związane z podniesieniem celów klimatycznych do 2040 r. Zdaniem

Chcą jasnego stanowiska

W Unii Europejskiej nie przetrwa żadna elektrownia konwencjonalna, żadna huta, cementownia czy inny zakład przemysłowy z branż, w których procesy produkcyjne wymagają dużych ilości energii lub wiążą się z emisją gazów cieplarnianych – alarmują przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w piśmie do premiera Donalda Tuska. Wzywają szefa rządu do przedstawienia

Kolejka po kwalifikacje

Kwestia nowych przepisów o kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego jest jedną z najbardziej pilnych do uregulowania. Skutkiem ostatnich zmian w organizacji administracji rządowej była m.in. zmiana ministra właściwego do wydania rozporządzenia w tej sprawie z ministra aktywów państwowych na ministra przemysłu. Lista osób wykonujących czynności specjalistyczne w

Produkcja węgla niższa o 4,5 mln ton, niż rok wcześniej

- W całym 2023 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 4,5 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż krajowego surowca była mniejsza rdr. o ok. 6,2 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wydobycie w 2023 r. spadło poniżej poziomu 50 mln ton - do 48,3 mln ton. W grudniu 2023 r. miesięczne wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń było

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

- Rada nadzorcza Orlenu delegowała Ireneusza Sitarskiego do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu - podała spółka w komunikacie. PKO BP zdecydował o utworzeniu dodatkowej rezerwy na koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do CHF w wysokości 1,128 mld zł i bank szacuje, że łączne koszty ryzyka prawnego związanego z tymi

Zaslepka

Złoty w piątek wieczorem zyskiwał do głównych walut

- Polska waluta w piątek wieczorem zyskała wobec głównych walut. Euro kosztowało 4,33 zł, dolar 4,03 zł, a frank szwajcarski był wyceniany na 4,57 zł. W piątek ok. godz. 17.20 wycena Euro spadła o 0,11 proc. do 4,33 zł, dolar amerykański stracił 0,11 proc. i kosztował 4,03 zł, a frank szwajcarski potaniał o 0,18 proc. do 4,57 zł. Na początku dnia w piątek ok. godz. 7.40 euro

Zaslepka

Na rynku ropy w piątek minimalne podwyżki

- Notowania ropy Brent w piątek po godz. 17 wzrosły o 0,1 proc. do niemal 83 dol. za baryłkę, a amerykańskiej WTI wzrosły także o niecałe 0,1 proc. do ponad 77,5 dol. za baryłkę. W piątek rano notowania Brent wynosiły 82,8 dol., a WTI 77,65 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8

Zaslepka

Gaz na europejskim rynku tanieje w piątek w granicach 0,9 proc.

- Gaz w holenderskim hubie TTF tanieje w piątek w granicach 0,9 proc., najbardziej - w kontraktach na marzec. Są one wyceniane na niecałe 25 euro za MWh. Kontrakty na kolejne miesiące wiosenne i letnie staniały o 0,2-0,7 proc., wyceny są w przedziale 25-26 euro za MWh. O 0,2-0,6 proc. staniał gaz z dostawami w miesiącach jesiennych i zimowych 2024 r., wyceny są w granicach 26-31 euro za

Orlen: Ireneusz Sitarski delegowany z rady nadzorczej do zarządu

- Rada nadzorcza Orlenu delegowała w piątek zasiadającego w niej Ireneusza Sitarskiego do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki - poinformował Orlen w komunikacie. Jak zaznaczył koncern, to następstwo rezygnacji z rady Tomasza Sójki. Orlen sprecyzował, że Sitarski został delegowany z rady do zarządu z dniem 17 lutego, a delegacja potrwa nie dłużej niż trzy

Ziemowit w czołówce

Ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit ma za sobą kolejny rok ukończony na plusie. Górnicy wykonali plan z pięćdziesięciotysięczną nadwyżką, wydobywając 3 300 000 ton węgla. Przekroczyli też plan drążenia chodników, wykonując w sumie 10150 m wyrobisk pod nowe ściany. Jest jeszcze jeden istotny parametr, który świadczy o bardzo dobrej pracy lędzińskiej załogi. To oczywiście

1708096377 baner jsw

Nowy baner na siedzibie węglowej spółki

Na siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu-Zdroju w piątek, 16 lutego, zawisł nowy baner. W miejsce tego, który informował o jubileuszu 30-lecia JSW, zawisł teraz afisz zachwalający węgiel metalurgiczny, który jest głównym produktem spółki. Na banerze znalazło się hasło „Nieskończone możliwości”, grafika, której istotnym elementem jest znak

1647344100 wiatraki orlen 01

Dekarbonizacyjna czkawka

Ograniczenie emisji CO2 w 2040 r. o 90 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 r. to nowa propozycja celu wyznaczonego przez Komisję Europejską. Nie dość, że jest on nierealny, to jeszcze niekorzystny dla polskiej gospodarki. Drastyczne ograniczenie emisji CO2 w krótszym niż pierwotnie zakładano czasie odbije się nam wszystkim czkawką. Polskie uwarunkowania są odmienne od tych w innych

Nowa rada odwołała członków zarządu węglowej spółki

Jerzy Janczewski i Adam Gorszanów nie są już wiceprezesami Polskiej Grupy Górniczej - poinformowały służby prasowe PGG. O ich odwołaniu zadecydowała w piątek, 16 lutego, nowa rada nadzorcza spółki, która zebrała się po raz pierwszy. W czasie posiedzenia wyłoniono władze rady - przewodniczącą została prof. Celina Maria Olszak, a wiceprzewodniczącym prof. Tomasz Pietrzykowski.

Oszuści znów w natarciu,

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków - czytamy w komunikacie nadesłanym przez ZUS. - Otrzymaliśmy sygnały, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby strategii wodorowej

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu - poinformował w piątek koncern. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris - zaznaczył koncern. Akademia Wodorowa to program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. W

1708094872 prezes konsul csrg

Hindusi chcą się uczyć od polskich ratowników górniczych

Możliwość szkolenia hinduskich ratowników górniczych na obiektach treningowych należących do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - było jednym z tematów spotkania Joydeepa Roya, głównego urzędnika konsularnego Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie i dr. inż Piotra Buchwalda, prezesa CSRG w Bytomiu - podały służby prasowe stacji. Rozmawiano także o skorzystaniu z

Wzrost wynagrodzeń w Brembo

Gwarantowana podwyżka stawek godzinowych w spółce Brembo w Dąbrowie Górniczej wyniesie w 2024 roku w sumie 3,3 zł brutto. Podwyższone zostaną także inne składniki wchodzące w skład wynagrodzenia, wśród nich dodatek frekwencyjny i dodatek za pracę w porze nocnej - poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Porozumienie płacowe z pracodawcą na 2024

1708093672 zaloga budryk jsw

Oddali hołd patronowi swojej kopalni

Przedstawiciele kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożyli w piątek, 16 lutego, kwiaty na grobie prof. Witolda Budryka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Okazją ku temu była 133 rocznica urodzin profesora uznawanego za jednego z gigantów polskiego i światowego górnictwa. Warto dodać, że kopalnia Budryk w tym roku świętuje jubileusz. Zakład zlokalizowany