Aktualności

Zaslepka

Baryłka ropy Brent zdrożała do 83,64 dol.

W poniedziałek rano notowania baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie zwyżkowały o 0,11 proc., dochodząc do 83,64 dol., a ceny amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku spadły o 0,05 proc., do 79,93 dol. za baryłkę. Ropa Brent i WTI w piątek po południu były wyceniane odpowiednio na: 83,97 dol. i 80,58 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r.,

Prowadzą analizy w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi analizy w sprawie wysokości opłat za badania techniczne pojazdów; chce znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli aut i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom prowadzących stacje kontroli - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski. - W Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami

Zaslepka

Złoty traci na wartości wobec głównych walut

Polska waluta w poniedziałek rano traciła na wartości wobec euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Euro kosztowało 4,31 zł, frank szwajcarski 4,50 zł, a dolar - 3,98 zł. W poniedziałek rano, ok. godz. 7.30, złoty osłabiał się wobec euro o 0,08 proc., do 4,31 zł, franka szwajcarskiego o 0,08 proc., do 4,50 zł, a do dolara amerykańskiego o 0,02 proc., do 3,98 zł. W

Droższe wędrowanie tatrzańskimi szlakami

Od marca turyści więcej zapłacą za bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Jednodniowa wejściówka kosztuje teraz 10 zł, czyli o złotówkę więcej. Za bilety ulgowe zapłacimy 5 zł - informują władze TPN. Jak wskazują władze parku, opłaty za bilety przeznaczane są na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej, obsługę mobilnych toalet, sprzątanie i

1534350797 komisja europejska ec europa eu

Trwają rozmowy o systemie wsparcia finansowego polskiego atomu

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował PAP, że resort przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się optymalnym rozwiązaniem. - Na poziomie roboczym trwają już rozmowy z Komisją Europejską o systemie wsparcia finansowego. Na ten moment kontrakt

Ani słowa o piecu węglowym w trasie podziemnej

Ciekawostki z najnowszej historii podziemnej trasy turystycznej w Przemyślu mają się pojawić na planowanej stronie internetowej obiektu. Na trasie brak jest informacji np. o tym, że w części pomieszczeń piwnicznych znajdował się skład węgla, czy też o tym, że dawny kolektor ściekowy będący częścią trasy badali fachowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Zamysł utworzenia

Wieża szybu górniczego przy Pustyni Błędowskiej?

Czy wieża wyciągowa szybu Dąbrówka stanie w lesie oddzielającym północną i południową część Pustyni Błędowskiej? Takie plany od ma od kilku lat lokalny samorząd. Jak się jednak okazuje, finalizacja sprawy nie nastąpi zbyt szybko. – Na chwilę obecną nie będziemy stawiać tej wieży - poinformowano nas w Urzędzie Gminy Klucze. Likwidowany szyb Dąbrówka zlokalizowany jest w

Kopalnia w Jarmucie, czyli wpadka górnicza sprzed stuleci

Jednym z nielicznych miejsc na terenie polskich Karpat, gdzie zachowały się sztolnie sprzed stuleci, jest góra Jarmuta w Pieninach. Co sprawiło, że prowadzone tam w latach 1732-1736 roboty górnicze zakończyły się fiaskiem? Góra Jarmuta (794 m n.p.m.) znajduje się na terenie gminy Szczawnica w pobliżu granicy polsko-słowackiej. Dziś nie ma ona specjalnego znaczenia gospodarczego, ale

Jeszcze jedna perełka przemysłowego Śląska

Taką pamiątkę po tarnogórskim górnictwie trzeba uratować. Szyb Staszic to jeden z głównych obiektów, dzięki którym zabytki Tarnowskich Gór wpisano na listę UNESCO. Jest częścią dawnej Stacji Wodociągowej Staszic. To miejsce wyjątkowe. Został wydrążony w 1796 r. Miał głębokość 21 m. W drugiej połowie XIX w. pogłębiono go do 48 m. W 1884 r. z kolei, wraz z szybem

Pamięć o górniczym rodowodzie Niwki

Sosnowiec już na dobre pożegnał się z węglem. Mimo to w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego pamięta się o znaczeniu przemysłu górniczego w rozwoju miasta. Na mapie pojawiają się nowe miejsca, gdzie akcentuje się ten górniczy rodowód. Od grudnia ub.r. taką nową lokalizacją jest Izba Pamięci powstała przy Szkole Podstawowej nr 15, która jest poświęcona zlikwidowanej kopalni

1709282910 oczyszczalnia

Rusza przydomowa oczyszczalnia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wznowi nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu Przydomowa Oczyszczalnia. Stanie się tak z uwagi na zwiększenie puli planowanego budżetu programu począwszy od kwietnia br. Celem programu jest wspomaganie działań umożliwiających zagospodarowanie ścieków socjalno-bytowych na terenach, na

Panele na jubileusz

Czy straż pożarna może produkować odnawialną energię? Okazuje się, że jak najbardziej. W katowickich jednostkach OSP zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Właśnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz zakup i montaż instalacji, które umożliwią produkowanie odnawialnej energii i tym samym zmniejszenie kosztów funkcjonowania tych ważnych dla naszego

Politechnika Śląska znów górą

Nikt nie opuszczał Krakowa ze spuszczoną głową. Studenci trzech polskich uczelni kształcących w kierunkach górniczych podzielili się miejscami na podium. Marzą o pracy w kopalni, choć niekoniecznie na węglu. Znaleźć się w gronie finalistów Studenckiego Konkursu Wiedzy Górniczej towarzyszącego dorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej jest już wyróżnieniem samym w sobie, a co

Zagrożenie z wirtualnej przestrzeni

O cyberbezpieczeństwie trzeba dyskutować i przede wszystkim łożyć środki na rozwój tej dziedziny. Bez szerokiego wsparcia informatycznego funkcjonowanie tak istotnej dla gospodarki gałęzi przemysłu, jaką jest branża surowcowa, jest praktycznie niemożliwe. Podczas tegorocznej edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej po raz kolejny zorganizowano Cyberpoligon i towarzyszące mu sesje

Kopalnia pełna innowacji

W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach funkcjonuje system wizualizacji podporności wstępnej sekcji obudowy zmechanizowanej. Pozwala on na utrzymywanie stałego ciśnienia medium w stojakach sekcji obudowy zmechanizowanej i co za tym idzie, sprzyja bezpiecznemu prowadzeniu robót. Nie jest to jedyne innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzono w lędzińskiej kopalni w ostatnim

Zaslepka

Wall Street w górę

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Nasdaq po raz drugi z rzędu pobił swój historyczny szczyt, a S&P 500 po raz pierwszy zakończył sesję powyżej poziomu 5.100 punktów. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,23 proc. i wyniósł 39.087,38 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,80 proc. i wyniósł 5.137,08 pkt. Nasdaq Composite wzrósł

1709293740 lisowski gwarkow2

Prof. Bronisław Barchański wspomina Prof. Andrzeja Lisowskiego

W czwartek, 29 lutego 2024 r., dotarła do mnie smutna wiadomość – odszedł od nas śp. Profesor Andrzej Lisowski – napisał do redakcji netTG.pl Gospodarka-Ludzie prof. Bronisław Barchański. - Miałem zaszczyć poznać Profesora w moich czasach studenckich jako bardzo bliskiego współpracownika śp. prof. Bolesława Krupińskiego, twórcy Światowego Komitetu Kongresów Górniczych.

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Zysk netto sektora bankowego w styczniu 2024 roku wyniósł 3,712 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 19,5 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski. Pure Biologics zdecydował o planowanym wdrożeniu planów restrukturyzacji kosztowej grupy, których celem jest zapewnienie stabilności finansowej i stworzenie podstaw do odbudowy wartości spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

1628164079 11 hydrogen pixabay

Podpisano list intencyjny ws. rozwoju technologii wodorowej

Wspólne działania na rzecz rozwoju technologii wodorowych w regionie zakłada podpisany w piątek w Rzeszowie list intencyjny między Podkarpackim Centrum Innowacji, spółką Hydro Sanok oraz Instytutem Polityki Energetycznej. Dokument został podpisany w piątek w siedzibie PCI. Prezes tej instytucji Michał Tabisz podkreślił, zmiany w transformacji energetycznej już się rozpoczęły i

Zaslepka

Złoty traci na wartości wobec euro

Polska waluta w piątek po południu traciła na wartości wobec euro. Umocniła się za to w stosunku do franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Euro kosztowało 4,32 zł, frank szwajcarski 4,51 zł, a dolar - 3,99 zł. W piątek po godz. 17.25, złoty osłabiał się wobec euro o 0,17 proc., do 4,32 zł, Polska waluta umocniła się w stosunku do franka szwajcarskiego o 0,08 proc., do

Zaslepka

Baryłka ropy Brent zdrożała

Ropa naftowa Brent w piątek rano po godz. 17.30 drożała o 2,52 proc., do 83,97 dol. za baryłkę. W górę poszła również cena amerykańskiej ropy WTI - o 2,96 proc., do 80,58 dol. za baryłkę. Ropa naftowa Brent w piątek rano ok. godz. 9 drożała o 0,40 proc., do 82,24 dol. za baryłkę. Zwyżkowała również cena amerykańskiej ropy WTI - o 0,32 proc., do 78,51 dol. za baryłkę. W

Zaslepka

Gaz na europejskim rynku zdrożał

W piątek około godz. 18 gaz w holenderskim hubie TTF w kontraktach kwietniowych zdrożał o ponad 3 proc., do 25,77 euro za MWh. Również o 3,67 proc. zdrożały kontrakty majowe do 25,96 euro za MWh. W czwartek na zamknięciu kontrakty kwietniowe na gaz były wyceniane na ponad 24,87 euro za MWh. Z kolei gaz z dostawą w maju kosztował 25,04 euro za MWh. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24